Local swimmers compete in the Kutztown Invitational Meet

Photo by Brian Cregar Antietam's Nicole Ramsey in action from the Kutztown Invitational Meet July 14.

The local swim teams participated in the Kutztown Invitational on July 14. Antietam took fourth place in the meet, Maple Springs finished in eighth place and Shillington was ninth. Crestwood took 12th place. Below are listed the local swimmers who finished in the top five of their events.

8 & under girls’ 50 free: Jade Matthias, Shillington, first, 36.64; Megan Unruh, Crestwood, fourth, 46.40.

9-10 girls’ 50 100 free: Courtney Deviney, Maple Springs, fifth, 1:30.53.

9-10 boys’ 100 free: Zachary Bollinger, fourth, Antietam,. 1:30.91; Jessee Wounderly, Maple Springs, fifth, 1:33.43.

11-12 girls’ 100 free: Noelle Sprenkle, Maple Springs, second, 1:09.56.

11-12 boys’ 100 free: Chris Scorboria, Antietam, first, 1:09.64; Patrick Deviney, Maple Springs, third, 1:14.20.

13-14 girls’ 200 free: Elizabeth Chemey, Antietam, first, 2:16.31; Regina McCarter, Maple Springs, third, 2:27.58.

13-14 boys’ 200 free: Zachary Haines, Antietam, fifth, 2:42.34.

15 & over girls’ 200 free: Taylor Jarsocrak, Shillington, first, 2:15.19.

15 & over boys’ 200 free: Logan Winchester, Antietam, first, 2:09.26.

8 & under girls’ 25 fly: Jade Matthias, Shillington, first, 16.99; Lauren Ramsey, Antietam, third, 20.65.

9-10 girls’ 50 fly: Oliva Haines, Antietam, fifth, 46.43.

9-10 boys’ 50 fly: Jackson Moser, Maple Springs, fourth, 54.90.

11-12 girls’ 50 fly: Ava Enriquez, Shillington, second, 34.31; Brandi Noll, Antietam, fourth, 35.89.

11-12 boys’ 50 fly: Nate Zimmerman, Maple Springs, third, 40.26.

13-14 girls’ 100 fly: Elizabeth Chemey, Antietam, first, 1:08.99.

15 & over boys’ 100 fly: Logan Winchester, Antietam, first, 1:05.35.

8 & under girls’ 25 free: Jade Matthias, Shillington, first, 15.77; Lauren Ramsey, Antietam, fifth, 19.20.

9-10 boys’ 50 free: Zachary Bollinger, Antietam, third, 39.67; Jackson Moser, Maple Springs, fifth, 40.90.

11-12 girls’ 50 free: Brandi Noll, Antietam, first, 30.85; Ava Enriquez, Shillington, third, 32.18; Allison Cregar, fifth, 33.97.

11-12 boys’ 50 free: Luke Scoboria, Antietam, first, 31.81.

13-14 girls’ 100 free: Brooke Bollinger, Antietam, first, 1:07.63; Karsyn Hannahoe, Antietam, fourth, 1:13.54.

Girls’ 15 & over 100 free: Meredith Nally, Antietam, first, 1:09.01; Lexi Scheifley, Antietam, second, 1:09.37; Olivia Boyer, Antietam, fifth, 1:12.68.

Girls’ 11-12 100 IM: Ava Enriquez, Shillington, second, 1:19.59.

11-12 boys’ 100 IM: Chris Scoboria, Antietam, first, 1:22.28; Patrick Deviney, Maple Springs, second, 1:26.49.

13-14 girls’ 200 IM: Elli Machado, Antietam, second, 2:44.37; Sophia Scoboria, Antietam, third, 2:45.24; Brooke Bollinger, Antietam, fifth, 2:47.78.

15 & over girls’ 200 IM: Madison Wagner, Antietam, second, 2:54.27; Meredith Nally, Antietam, tied for fourth, 2:59.70.

13-14 girls’ 50 free: Elli Machado, Antietam, second, 29.97; Karsyn Hannahoe, Antietam, fourth, 32.17.

15 & over girls’ 50 free: Taylor Jarsocrak, Shillington, second, 29.21; Lexi Scheifley, Antietam, third, 31.07.

8 & under girls’ 25 back: Lauren Ramsey, Antietam, first, 22.85; Avery Steckiel, Shillington, third, 25.36.

9-10 boys’ 50 back: Jessee Wounderly, Maple Springs, fifth, 49.84.

11-12 girls’ 50 back: Noelle Sprenkle, Maple Springs, second, 36.01; Brandi Noll, Antietam, third, 37.35; Allison Cregar, Antietam, fourth, 37.40.

11-12 boys’ 50 back: Chris Scoboria, Antietam, first, 38.18; Nate Zimmerman, Maple Springs, second, 40.03.

13-14 girls’ 100 back: Elizabeth Chemey, Antietam, first, 1:07.70; Sophia Scoboria, Antietam, third, 1:18.35.

15 & over girls’ 100 back: Lexi Scheifley, Antietam, fourth, 1:24.21; Olivia Boyer, Antietam, fifth, 1:25.60.

9-10 girls’ 50 breast: Olivia Haines, Antietam, third, 49.45.

9-10 boys’ 50 breast: Zachary Bollinger, Antietam, second, 47.51; Jackson Moser, Maple Springs, fourth, 1:00.58.

11-12 boys’ 50 breast: Luke Scoboria, Antietam, first, 43.25.

13-14 girls’ 100 breast: Elli Machado, Antietam, second, 1:19.64; Brooke Bollinger, Antietam, third, 1:23.93; Sophia Scoboria, Antietam, fifth, 1:28.43.

13-14 boys’ 100 breast: Zachary Haines, Antietam, second, 1:26.64.

11-12 girls’ 200 free: Noelle Sprenkle, Maple Springs, first, 2:31.75.

11-12 boys’ 200 free: Luke Scoboria, Antietam, first, 2:35.90.

13-14 girls’ 400 free: Regina McCarter, Maple Springs, second, 5:18.08.

15 & over girls’ 400 free: Taylor Jarsocrak, Shillington, first, 4:45.80.

15 & over boys’ 400 free: Logan Winchester, Antietam, first, 4:30.90.

Join the Conversation