Area racing round-up

Photo by Ken Johnson Sean Fitzpatrick buckles up in his Modified Stock car at Big Diamond Speedway.

BIG DIAMOND (Sunday Sept 8)

Sean Fitzpatrick took the 358 Modified drivers to school last Sunday evening in capturing his first ever Modified victory. Kevin Albert Jr was second followed by Frank Cozze, Doug Manmiller and Meme DeSantis. It was Fitzpatricks first ever Modified win after more than a dozen runnerup post.

The win was worth$2,700. In the 20 lap Sportsman feature, Jared Umbenhauer defeated Tim Fitzpatrick (Seans brother). Jeremy Becker beat Tim Fitzpatrick Jr (Seans Nephew) in the 20 lap Roadrunner feature.

WILLAMS GROVE 410 sprint cars, 25 laps:1. Aaron Ott, 2. Steve Buckwalter, 3. Greg Hodnett, 4. Danny Dietrich, 5. Chad Layton, 6. Lance Dewease, 7. Brent Marks, 8. Fred Rahmer, 9. Brian Montieth, 10. Don Kreitz Jr., 11. Ryan Taylor, 12. Gerard McIntyre Jr., 13. Adam Wilt, 14. Cory Haas, 15. Robbie Kendall, 16. Ryan Smith, 17. Ryan Bohlke, 18. Jimmy Seger, 19. Dave Sammons, 20. Tim Glatfelter, 21. Kyle Moody, 22. Rick Lafferty, 23. Glenndon Forsythe, 24. Ryan Wilson

358 sprints, 20 laps (Sept. 1 make-up):

1. Kevin Nouse, 2. Austin Hogue, 3. Chandler Leiby, 4. Dale Hammaker, 5. Derek Locke, 6. Jay Galloway, 7. Tim Wagaman, 8. Rich Eichelberger, 9. Chase Dietz, 10. Drew Heistand, 11. DJ Montgomery, 12. Ted Thomas, 13. Brie Hershey, 14. Danny Massey, 15. Nate Berwager, 16. Brian Garland, 17. Scott Fisher, 18. Jordan Givler, 19. Denny Gross, 20. Alan Spriggle, 21. Adrian Shaffer, 22. Dan Richcreek, 23. Aaron Eichelberger, 24. Jeff Rohrbaugh

358 sprints, 20 laps: 1. Mark Smith, 2. Tyler Ross, 3. Austin Hogue, 4. Brian Garland, 5. Nathan Berwager, 6. Ted Thomas Jr., 7. Kevin Nouse, 8. Derek Locke, 9. Tim Wagaman, 10. Dale Hammaker, 11. Chase Dietz, 12. Jay Galloway, 13. Rich Eichelberger, 14. Chris Arnold, 15. Brock Zearfoss, 16. Adrian Shaffer, 17. Brie Hershey, 18. Chandler Leiby, 19. Alan Spriggle, 20. Denny Gross, 21. Drew Heistand, 22. DJ Montgomery, 23. Mike Walter, 24. Danny MasL

LINCOLN

39TH ANNUAL SPORTSMAN 100c Feature (100 Laps) - 1. 99-Frankie Herr ($4,000); 2. 55-Chad Criswell; 3.v30-Scott Dellinger; 4. 3B-Mike Enders; 5. 32-Gregg Foster; 6. 21-LeroyMartin; 7. 43-Doug Dodson; 8. 8-Rich Eichelberger; 9. 11-Steve Fannasy; 10.9K-Steve Wilbur; 11. 222-Jay Fannasy; 12. 25-Bobby Hockenberry; 13. 2-Chad

Trout (-1); 14. 69-Mallie Shuster (-1); 15. 93-Carmen Perigo, Jr. (DNF); 16.

20-Eric Eckert (DNF); 17. 00-Rick Barr (DNF); 18. 75-Kenny Edkin (DNF); 19.

20W-Davey Walsh (DNF); 20. 33-Scott Geesey (DNF); 21. 45-Dave Socks (DNF);22. 1-Paul Miller (DNF); 23. 1J-Kevin Nouse (DNF); 24. 77-Russ Mitten (DNF).

SELINSGROVE

44-Lap National Open A-Main 410 Sprints: 1) 3 Pat Cannon ($13,936) 2) 20S Fred Rahmer 3) 27 Lance Dewease; 4) 39 Greg Hodnett 5) 19 Stevie Smith 6) 25 Aaron Ott; 7)19M Brent Marks 8) 7 Chad Layton 9) 11 Mike Erdley 10) 17B Steve Buckwalter 11) 1M Mark Smith 12) 12 Blane Heimbach 13) 2T TJ Stutts 14) 21 Brian

Monteith 15) 0 Rick Lafferty 16) 1A Jacob Allen 17) 1W Brock Zearfoss 18) 69

Ryan Smith 19) 71 Jessica Anderson 20) 48 Danny Deitrich DNF 21) 1 Brian Leppo DNF 22) 99K Cody Keller DNF 23) 66 Ryan Kissinger DNF 24) 56 Nate Snyder DNF

Late Models 28 Entries25-Lap A-Main: 1) 16 Matt Cochran 2) 32 Coleby Frye 3) 2J Jeff Rine 4) 4D Chad Hollenbeck 5) 27 Jim Yoder 6) 76 Andy Haus 7) 06 Mike Lupfer 8) 3W Tim Wilson 9) 99Z Dave Zona 10) 93 Pancho Lawler 11) 45 Eric Hons 12) 8 JaceCressell 13) 6 Donnie Schick 14) M1 Mike Mort 15) 4S Danny Snyder 16) 72 Ron

Coleman 17) 5E Glenn Elliott DNF 18) 24 Dylan Yoder DNF 19) 9 Hayes Mattern

DNF 20) 7M Meade Hahn DNF 21) 92 Nate Romig DNF 22) 119 Jim Bernheisel DNF

23) 119B Bryan Bernheisel DNF 24) 88 Tony Adams DNF

Heat Winners: Pancho Lawler, Andy Haus, Hayes Mattern.