Kutztown Dolphins defeat Amity, 248-184

Photo by Aimee Herbert Members of the Kutztown Dolphins cheer on their teammates during the July 16 meet against Amity.

The Kutztown Dolphin swim team defeated Amity on July 16, 248-184. Below is listed the Kutztown swimmers who finished in the top three of their events.

9 & 10 girls’ 200 medley relay: Michaela Hersh (back); Ella Kunkle (breast), Paige McKenna (fly) and Devan Hanna (free), first, 3:22.67.

11 & 12 girls’ 200 medley relay: Makenzie Barrell (back), Rachel Rabenold (breast), Mya Keim (fly) and Hunter Jones (free), free, 2:50.37.13 & 14 girls’ 200 medley relay: Julianne Dupree (back), Abi Fenerty (breast), Rebecca Rabenold (fly) and Bekah Keim (free), first.

Advertisement

15 & Over girls’ 200 medley relay: Jeanie Chukosie (back), Angela Barrell (breast), Hanna Fritz (fly) and Gwendolyn Dietrich (free), 2:45.68.

8 & Under girls’ 25 fly: Emma Rhode, first, 24.52.

8 & Under boys’ 25: Ian Fenerty, first, 24.06.

9 & 10 girls’ 50 fly: Michaela Hersh, first, 42.01; Greta Feiertag, second, 45.81.

9 & 10 boys’ 50 fly: Kian Kanaskie, first, 46.12.

11 & 12 girls’ 50 fly: Nikolette Nolte, first, 36.57.

13 & 14 girls’ 100 fly: Abi Fenerty, first, 1:35.31; Bekay Keim, third, 2:05.60.

15 & Over girls’ 100 fly: Zoe Keim, first.

15 & Over boys’ 100 fly: Trevor Kanaskie, first, 1:07.64.

8 & Under girls’ 25 free: Emma Rhode, first, 19.91.

8 & Under boys’ 25 free: Joseph Chukoskie, third, 27.59.

9 & 10 girls’ 50 free: Annika Gally, first, 35.98; Abigail Reasoner, third, 46.74.

9 & 10 boys’ 50 free: Ryujin Jensen, second, 44.71.

11 & 12 girls’ 50 free: Hunter Jones, third.

11 & 12 boys’ 50 free: Owen Fenerty, second, 38.48; Logan Bachman, third, 38.65.

13 & 14 girls’ 100 free: Julianne Dupree, second, 1:20.37.

13 & 14 boys’ 100 free: Aaron Collins, third, 1:44.99.

15 & Over girls’ 100 free: Hanna Fritz, first, 1:16.88.

15 & Over boys’ 100 free: Christian Kanaskie, first, 1:02.47.

8 & Under girls’ 25 back: Madison Goodwin, second, 30.30.

8 & Under boys’ 25 back: Joseph Chukoskie, third.

9 & 10 girls’ 50 back: Paige McKenna, first, 42.40; Annika Gally, second, 42.45.

9 & 10 boys; 50 back: Kian Kanaskie, first, 51.41; Ryujin Jensen, third, 55.06.

11 & 12 girls’ 50 back: Mya Keim, first, 39.99.

11 & 12 boys’ 50 back: Owen Fenerty, first, 44.44.

13 & 14 girls’ 100 back: Krystal Notte, second.

13 & 14 boys: Aaron Collins, second, 2:14.62.

15 & Over girls’ 100 back: Zoe Keim, first, 1:24.05.

15 & Over boys’ 100 back: Chris Gallly, first, 1:10.41; Christian Kanaskie, third, 1:17.23.

8 & Under girls’ 25 breast: Emma Rhode, second, 33.38.

8 & Under boys’ 25 breast: William Randall, second, 49.03.

9 & 10 girls’ 50 breast: Greta Feiertag, first, 50.55; Samantha Ide, third, 51.50.

9 & 10 boys’ 50 breast: Kian Kanaskie, first; Ryujin Jensen, second, 58.96.

11 & 12 girls’ 50 breast: Rachel Rabenold, first; Nikolette Nolte, second.

11 & 12 boys’ 50 breast: Owen Fenerty, first; Logan Bachman, second.

13 & 14 girls’ 100 breast: Rebecca Rabenold, first; Bekah Keim, third.

13 & 14 boys’ 100 breast: Aaron Collins, second.

15 & Over girls’ 100 breast: Zoe Keim, first; Angela Barrell, second..

15 & Over boys’ 100 breast: Trevor Kanoskie, third, 1:20.01.