Womelsdorf defeats Topton swimmers, 240-225

The Topton swim team was defeated by Womelsdorf on July 16, 240-22. Below are the Topton swimmers who finished in the top three of their events.

13 & 14 girls’ 200 medley relay: A. Fenstermacher, Sarah Betts, Courtney Moyer, Haylie Madary, first, 3:04.22.

15 & Over girls’ 200 medley relay: Tate Behm, Alexa Lambert, Megan Olsen and H. Thorp, first, 2:38.37.

15 & Over boys’ 200 medley relay: Connor Chapkovich, Matt Hunter, M. Tierney and C. Fenstermacher, first, 2:32.65.

8 & Under girls’ 25 fly: Heidi Wegscheider, second, 35.51; N. Sanders, third, 36.09.

8 & Under boys’ 25 fly: Chad Maggs, first, 28.27.

9 & 10 girls’ 25 fly: G. DeOliveira, first, 22.61; Skylar Strunk, third, 26.16.

9 & 10 boys’ 25 fly: Nathan Gralinski, first, 19.72.

11 & 12 girls’ 50 fly: Hanna Gralinski, first, 37.87; Hanna Lambert, second, 39.41.

11 & 12 boys’ 50 fly: A. Armbruster, first, 42.70; Noah Hermany, third, 50.04.13 & 14 girls’ 50 fly: Courtney Moyer, second, 38.35.

13 & 14 boys’ 50 fly: Courtney Moyer, first, 38.40.

15 & Over girls’ 50 fly: Megan Olsen, first, 35.80; Alexa Lambert, second, 38.48.

15 & Over boys’ 50 fly: Adam Kurtz, first, 29.87; Matt Hunter, third, 35.88.

8 & Under girls’ 25 free: Meghann Schuster, first, 26.67; Heidi Wegscheider, second, 26.91.

8 & Under boys’ 25 free: Chad Maggs, first, 24.88; L. DeOliveira, second, 25.45.

9 & 10 girls’ 25 free: Skylar Strunk, second, 19.06.

9 & 10 boys’ 25 free: Nathan Gralinski, first, 17.85

11 & 12 girls’ 50 free: Hanna Lambert, second, 35.03; Hanna Gralinski, third, 35.69.

11 & 12 boys’ 50 free: Andrew Armbruster, second, 37.81.

13 & 14 girls’ 50 free: Courtney Moyer, second, 33.84.

13 & 14 boys’ 50 free: Sam Ferrizzi, second, 35.87; Christian Gieringer, third, 36.85.

15 & Over girls 50 free: Megan Olsen, second, 33.39.

15 & Over boys’ 50 free: Connor Chapkovich, third, 32.10.

8 & Under girls’ 25 back: Meghann Schuster, first, 27.11; Devin Simitz, second, 27.92.

8 & Under boys’ 25 back: Chad Maggs, first, 27.87; L. DeOliveira, second, 30.87.

9 & 10 girls’ 25 back: G. DeOliveira, third, 26.36.

9 & 10 boys’ 25 back: Zach Moyer, second, 27.94

11 & 12 girls’ 50 back: Hanna Gralinski, first, 45.64; Miah Kurtz, third, 53.29.

11 & 12 boys’ 50 back: Andrew Armbruster, first, 46.23; N. Hermany, third, 55.59.

13 & 14 girls’ 50 back: A. Fenstermacher, third, 52.81..

13 & 14 boys’ 50 back: Sam Ferrizzi, second, 54.62.

15 & Over girls’ 50 back: Alexa Lambert, first, 39.40; Tate Behm, second, 39.90.

15 & Over boys’ 50 back: Adam Kurtz, first, 33.33; Connor Chapkovich, second, 30.46.

8 & Under girls’ 25 breast: Naomi Sanders, second, 40.72; H. Noll, third, 43.40.

8 & Under boys’ 25 breast: Zayn Abada, first, 33.51.

9 & 10 girls’ 25 breast: G. DeOliveiria, second, 29.18.

9 & 10 boys’ 25 breast: Nathan Gralinski, second, 25.85.

11 & 12 girls’ 50 breast: Hanna Lambert, first, 45.79; Miah Kurtz, third, 1:00.90.

13 & 14 girls’ 50 breast: Sara Betts, third, 48.11.

13 & 14 boys’ 50 breast: Christian Gieringer, third, 1:01.48.

15 & Over boy’s 50 breast: Adam Kurtz, first, 37.78; Matt Hunter, second, 38.95.

13 & 14 girls’ 200 free relay: A. Fenstermacher, J. Andreoni, J. Sullivan and Haylie Madary, first, 2:56.77.