List of 2013 Primary Candidates in our readership area

The following information is from official county voter services records for Checter, Berks, and Lancaster counties.

Chester County

KEY:

Position Title (term length, seats to vote for )

Candidate Name (Party Affiliation)

Twin Valley School Board

District Region 2 School Director (4,2)

Stephen Rucci (Rep)

Bob Sullivan (Rep)

District Region 3 School Director (4,2)

Gary R. McEwen (Rep)

District Region 3 School Director Unexp. (2,1)

Jamie Ramage (Rep)

April W. Trego (Rep/Dem)

East Nantmeal Township

Township Supervisor (6,1)

Tyler Wren (Dem)

Tax Collector (4,1)

Alison Y. Mallamo (Rep)

Auditor (6,1)

Andrea Minahan (Rep)

Judge of Elections (4,1)

Carolyn Thompson (Rep)

Inspector of Elections (4,1)

Patricia St Georges (Rep)

Honey Brook Township

Township Supervisor (6,1)

Tracy Ford-Olsen (Rep)

Ronald E Husband (Dem)

Inspector Of Elections, Honey Brook Twp 2, (4,1)

Dorothy D Sagner (Dem)

Dorothy S Seldomridge (Rep)

Warwick Twp.

Township Supervisor (6,1)

Charles Jacob (Rep)

Auditor (6,1)

Judy B Donaldson (Rep)

Warwick West Judge Of Elections (4,1)

Janet Gebhardt (Rep)

Warwick West Inspector Of Elections (4,1)

Bonnie Swartzentruber (Rep)

Honey Brook Borough

Mayor (4,1)

Christopher D Mulhall (Rep)

Elizabeth H Nixdorf (Rep)

Member Of Council (4,4)

Jessica B Curtis (Rep)

Richard A Florio (Rep)

Theodore A Ford (Rep)

Ronald Rosciolo (Rep)

Tax Collector (4,1)

Tamme Miller (Rep)

West Nantmeal Twp.

Township Supervisor (6,1)

Nelson R Beam (Rep)

Tax Collector (4,1)

Deborah M Kolpak (Rep)

Auditor (6,1)

John Steinbrecher (Rep)

Inspector Of Elections (4,1)

Michele Algier (Dem)

Caryl Ann Cooper (Rep)

Elverson Borough

Mayor (4,1)

Robert C Broderick (Rep)

Member Of Council (4,4)

Robert C French (Rep)

Dwight Frizen (Rep)

Timothy J Mcewen (Dem)

Esther Prosser (Rep)

Merle W Stoltzfus (Rep)

Judge Of Elections (4,1)

Susan Gibble (Rep)

Inspector Of Elections (4,1)

Pauline Menger (Rep)

Kurt J Werner (Dem)

West Caln Twp.

Township Supervisor (6,1)

Diane Eckenbach (Rep)

Allen R Martin (Rep)

John E Haines (Dem)

Auditor (6,1)

Douglas C Skiles (Rep)

Judge Of Elections, West Caln 2 (4,1)

Delon Maas (Dem)

Inspector Of Elections, West Caln 2 (4,1)

Barbara Hohenstein (Dem)

BERKS COUNTY

KEY:

Position Title Precinct (term length)

Candidate Name (Party Affiliation)

Brecknock Township

Brecknock Twp 1 Supervisor (6)

Richard K. Burkhart (Rep)

Brecknock Twp 1 Tax Collector (4)

Betsy Z. Diebolt (Dem)

Brecknock Twp 1 Judgeof Election (4)

Bonnie C. Stauffer (Rep)

Brecknock Twp 2 Judge of Election (4)

Susan Kunkel (Rep)

Brecknock Twp 2 Inspector of Election (4)

Timothy Kunkel (Rep)

Robeson Twp.

Robeson Twp 1 Judge of Election (4)

Rosanne Weidner (Dem)

Robeson Twp 2 Twp Supervisor (6)

Christopher Michael Smith (Rep)

Robeson Twp 2 Supervisor (6)

Harold W. Steve, Jr. (Dem)

Robeson Twp 2 Tax Collector (4)

John Chernesky (Rep)

Robeson Twp 2 Judge of Election (4)

Mary Ann Wert (Dem)

Robeson Twp 2 Inspector of Election (4)

Elsie M. Piper (Rep)

Nancy F. Faetche (Rep)

Robeson Twp 3 Judge of Election (4)

Elsie M. Lange (Rep)

Robeson Twp 3 Inspector of Election (4)

Mae Watson (Rep)

Robeson Twp 3 Inspector of Election (4)

Evelyn R. Haas (Dem)

Robeson Twp 4 Twp Supervisor (6)

R. Douglas Love (Rep)

Robeson Twp 4 Tax Collector (4)

Michelle D. Deeds (Rep)

Robeson Twp 4 Judge of Election (4)

Phyllis L. Lauck (Rep)

UNION TWP.

Union Twp 1 Judge of Election (4)

Betty Effinger (Rep)

Union Twp 2 Twp Supervisor (6)

Terry Kennedy (Dem)

Union Twp 2 Tax Collector (4)

Margaret A. Kennedy (Dem)

Caernarvon Twp.

Caernarvon Twp 1 Twp Supervisor (6)

Sandra L. Styer (Rep)

Caernarvon Twp 1 Judge of Election (4)

Brian E. Gring (Rep)

Caernarvon Twp 1 Inspector of Election (4)

David L. Gring (Rep)

Caernarvon Twp 1 Inspector of Election (4)

Margaret R. Weaver (Dem)

Caernarvon Twp 2 Twp Supervisor (6)

Paul Whiteman,Jr. (Rep)

Caernarvon Twp 2 Auditor (4)

Richard S. Regetta (Rep)

Caernarvon Twp 2 Tax Collector (4)

Deanea Vivola (Dem)

Caernarvon Twp 2 Judge of Election (4)

Jane L. Sweitzer (Dem)

Twin Valley School Board

Twin Valley School District Region 1 School Board (4)

Jeffrey Horrocks (Rep)

Twin Valley School District Region 1 School Board (4)

Jeffrey Horrocks (Dem)

Twin Valley School District Region 2 School Board (4)

Bob Sullivan (Rep)

Twin Valley School District Region 2 School Board (4)

Stephen Rucci (Rep)

Twin Valley School District Region 2 School Board (4)

Stephen Rucci (Dem)

Berks County Judges

Judge of the Superior Court (vote for one)

Vic Stabile, Cumberland Co. (Rep)

Joseph C Waters, Jr., Philadelphia Co. (Dem)

Jack Mcvay, Jr., Allegheny Co. (Dem)

23rd Judicial District (vote for not more than two)

Madelyn S Fudeman Cumru Twp (Rep)

Peter Schiaroli Reading (Rep)

Jim Smith Richmond Twp (Rep)

Eleni Dimitriougeishauser Exeter Twp (Rep)

Theresa Johnson Brecknock Twp (Rep)

Mahlon Boyer Exeter Twp (Rep)

John Muir L.Heidelberg Twp (Rep)

Pat Barrett Maidencreek Twp (Rep)

23rd Judicial District (Vote for not more than two)

Eleni Dimitriougeishauser Exeter Twp (Dem)

Pat Barrett Maidencreek Twp (Dem)

Theresa Johnson Brecknock Twp (Dem)

Jim Smith Richmond Twp (Dem)

John Muir L.Heidelberg Twp (Dem)

Madelyn S Fudeman Cumru Twp (Dem)

Mahlon Boyer Exeter Twp (Dem)

Peter Schiaroli Reading (Dem)

LANCASTER COUNTY

Key:

Position (term, number to elect)

Candidate (Party)

Caernarvon Twp.

Supervisor Caernarvon Twp (6, 1)

Ben Sheaffer (Rep)

Terry L Martin (Rep)

Tax Collector Caernarvon Twp (4,1)

Kathryn M Norris (Rep)

Salisbury Twp.

Supervisor Salisbury Twp (6,1)

Dean M Stoltzfus (Rep)

Auditor Salisbury Twp (6,1)

Teri A Stoltzfus (Rep)

Tax Collector Salisbury Twp (4,1)

Kirsten J Peachey (Rep)

East Earl Twp.

Supervisor (6,1)

David H Zimmerman (Rep)

Rep Auditor (6,1)

Calvin E Ewell (Rep)

Tax Collector (4,1)

Sally A Usner (Rep)

Terre Hill Borough

Mayor (4,1)

Robert R Rissler (Rep)

Council (4,4)

Leonard E. Gene Pierce (Rep)

Jeffrey A Cassel (Rep)

Darrell S Becker (Rep)

James Wetzel (Rep)

Auditor (6,1)

Mary Alice Sensenig (Rep)

Earl Twp

Supervisor (6,1)

Ray M Martin (Rep)

Auditor (6,1)

Harold B Wissler (Rep)

New Holland Borough

Mayor (4,1)

Wilbur G Horning (Rep)

Council (4,4)

Todd C Burkhart (Rep)

Terry L Good (Rep)

William Clisham (Rep)

Patrick K Morgan (Rep)

Tax Collector (4,1)

J. Richard Fulcher (Rep)

Brecknock Twp

Supervisor (6,1)

Larry Horning (Rep)

Arthur L Zerbe (Rep)

Tax Collector (4,1)

Nancy J Kulp (Rep)

Municipal Primary Judges of Election

Key:

Title (Term)

Candidate (Party)

Caernarvon Twp.

Judge of Election (4)

Judith S Mitchell (Rep)

Salisbury Twp.

Judge of Election - Cambridge Dist (4)

Lola M Weaver (Rep)

Judge of Election - White Horse Dist (4)

Deborah S Fisher (Rep)

East Earl

Judge of Election - Blue Ball Dist (4)

Ernest C Miller (Rep)

Judge of Election - Terre Hill Dist (4)

Kevin G Redcay (Dem)

Earl Twp.

Judge of Election - New Holland Dist (4)

Bob Winegardner (Rep)

Ilene D Kochel (Dem)

New Holland Borough

Judge of Election - 2nd Dist (4)

Mitchell D Dissinger (Rep)

Judge of Election - 3rd Dist (4)

J. Richard Eby (Rep)

Inspectors of Election

Key:

Title (Term)

Candidate (Party)

Caernarvon

Inspector of Election Caernarvon Twp (4)

Darla J May (Rep)

Judy A Weidman (Dem)

Salisbury Twp.

Inspector of Election -Cambridge Dist (4)

Jane M Zook (Rep)

Janice M Harding (Dem)

Inspector of Election -White Horse Dist (4)

Stella Papadakis (Dem)

East Earl Twp.

Inspector of Election -Blue Ball Dist (4)

Carol H Lownes (Rep)

Charles H Beck (Dem)

Inspector of Election -Terre Hill Dist (4)

Ruth Cashwiler (Rep)

Earl Twp

Inspector of Election - New Holland Dist (4)

Joan K Plitt (Rep)

Fran Rapp (Dem)

New Holland Borough

Inspector of Election - 2nd Dist (4)

Larry L Binkley (Rep)

Joseph S Rubio (Dem)

Inspector of Election - 3rd Dist (4)

Mark D Musselman (Dem)

Join the Conversation