The Berks-Mont News (http://www.berksmontnews.com)

Bern Township swimmers fall to Boyertown in season opener


Thursday, June 27, 2013

The Bern Township swim team opened the season with a 256-206 loss to Boyertown on June 24. Below are the Bern Township swimmers who finished in the top three in their events.
9-10 girls’ 200 medley relay: K. Eisenhofer, A. Gwiazdowski, S. Blatt and M. Zocco, 3:29.49.
9-10 boys’ 200 medley relay: E. Brown, J. Seymour, Eisenbrown and J. Stellutti, first, 3:51.45.
11-12 girls’ 200 medley relay: M. Ricert, K. VanDerSleen; K. Dubbs and E. VanDerSleen, first, 2:31.16.
11-12 boys’ 200 medley relay: S. Cox, J. Calancea, L. Knopsnyder and A. Fold, 4:03.42.
13-14 girls’ 200 medley relay: L. Hart, R. Rehrig, T. scheider and M. Persky, 2:28.09.
13 & 14 boys’ 200 medley relay: C. Gwiazowski, T. Maggiaro, D. Homr and Ja. Cox, 2:52.37.
15 & over girls’ 200 medley relay: A. Hart, M. McDevitt, L. Glassmire and J. McDevitt, 2:25.61.
8 & under girls’ 25 fly: D. Gao, second, 24.80; A. Eisenbrown, third, 25.22.
8 & under boys’ 25 fly: J. Stelutti, first, 33.50; B. Kistler, second, 34.93.
9-10 girls’ 50 fly: K. Eisenhofer, third, 56.00.
9-10 boys’ 50 fly: J. Seymour, second, 57.03; E. Brown, third, 1:04.62.
11-12 girls’ 50 fly: A. Birmingham, second, 37.97; K. Vandersleen, third, 38.61.
11-12 boys’ 50 fly: L. Knopsnyder, second, 1:00.56; J. Calancea, third, 1:08.06.
13-14 girls’ 100 fly: R. Rehrig, third, 1:33.36.
13-14 boys’ 100 fly: C. Gwiazdowski, third, 1:33.92.
15 & over girls’ 100 fly: L. Glassmire, second, 1:16.40.
15 & over boys’ 100 fly: TJ. Felix, third, 1:14.84.
8 & under girls’ 25 free: E. Gao, first, 20.06.
8 & under boys’ 25 free: B. Kistler, first, 21.57; J. Blatt, third, 31.62.
9-10 girls’ 50 free: E. Fox, third, 50.55.
9-10 boys’ 50 free: R. Szymczyk, second, 1:05.65; J. Stelutti, third, 1:17.08.
11-12 girls’ 50 free: M. Rickert, first, 32.51.
11-12 boys’ 50 free: M. Hall, third, 46.26.
13-14 girls’ 100 free: L. Hart, third, 1:15.56.
13-14 boys’ 100 free: T. Maggiaro, third, 1:28.87.
15 & over girls’ 100 free: D. Grace, third, 1:12.68.
15 & over boys’ 100 free: R. Martinez, third, 1:11.02.
8 & under girls’ 25 back: A. Knopsnyder, third, 30.01.
8 & under boys’ 25 back: J. Stelutti, second, 28.76.
9-10 girls’ 50 back: A. Potts, third, 1:16.89.
9-10 boys’ 50 back: J. Seymour, second, 47.95; R. Szymczyk, third, 1:37.08.
11-12 girls’ 50 back: As. Birmingham, second, 43.20; Ab. Birmingham, third, 46.90.
11-12 boys’ 50 back: M. Hall, third, 1:02.37.
13-14 girls’ 100 back: T. Scheider, third, 1:26.91.
13-14 boys’ 100 back: J. Cox, third, 1:50.13.
15 & over girls’ 100 back: M. Blum, third, 1:27.02.
15 & over boys’ 100 back: J. Felix, third, 1:19.08.
8 & under girls’ 25 breast: A. Knopsnyder, third, 31.97.
8 & under boys’ 25 breast: B. Kistler, second, 33.03; J. Stelutti, third, 35.75.
9-10 girls’ 50 breast: S. Blatt, second, 1:01.26..
9-10 boys’ 50 breast: B. Eisenbrown, first, 57.43.
11-12 girls’ 50 breast: K. Dubbs, first, 47.98; E. Vandersleen, second, 52.73.
11-12 boys’ 50 breast: L. Knopsnyder, first, 1:01.36; S. Cox, second, 1:09.28.
13-14 girls’ 100 breast: M. Persky, first, 1:34.70; H. Glassmire, second, 1:38.83.
13-14 boys’ 100 breast: C. Gwiaszowski, first, 1:43.22; J. Cox, second, 1:05.36.
15 & over girls’ 100 breast: J. McDevitt, first, 1:28.83; M. McDevitt, second, 1:28.84.
15 & over boys’ 100 breast: J. Felix, first, 1:28.05; R. Martinez, second, 1:42.48.
8 & under girls’ 100 free relay: A. Gao, E. Gaso, A. Eisenbrown and A. Knopsnyder, first, 3:47.26.
9-10 girls’ 200 free relay: K. Eisenhofer, S. Blatt, M. Zocco and E. Fox, first, 3:40.29.
9-10 boys’ 200 free relay: B. Eisenbrown, E. Brown, J. Stelutti and R. Szymczyk, first, 3:58.87.
11-12 girls’ 200 free relay: K. Dubbs, Vandersleen, K. Vandersleen and M. Rickert, first, 2:14.34.
11-12 boys’ 200 free relay: J. Calancea, S. Cox, A. Folk and M. Hall, first, 3:23.21.
13-14 girls’ 200 free relay: M. Persky, R. Rehrig, T. Scheider and H. Glassmire, first, 2:15.09.
13-14 boys’ 200 free relay: Ja. Cox, D. Mohl, T. Maggiaro and Jo. Cox, first, 2:32.36.
15 & over girls’ 200 free relay: L. Glassmire, J. McDevitt, A. Hart and D. Grace, first, 2:10.20.