Boyertown swim team defeats Bern Township in season opener

Photo courtesy of Weldon Photography The swimming season is underway as the Boyertown team participated in the Topton Swimming Invitational.

The Boyertown swim team opened the summer season with a victory over Bern Township on June 24, 256-206. Boyertown swimmers finishing in the top three of their event are listed below.

11-12 boys’ 200 medley relay: Justin Morris, Nolan Longacre, Griffin Schlegel and Patrick Coates, first, 2:55.95.

13-14 girls’ 200 medley relay: Ally Armbruster, Hannah Schlegel, Julianna Glasner and Cara Megill, first, 2:22.41.

13-14 boys’ 200 medley relay: Rhett Watts, Alex Longacre, Ridge Hagar and Patrick Lance, first, 2:20.43.

15 & over girls’ medley relay: Aubrey Miller, Sam Schlegel, Kaytee Garcia and Holly Hagar, first, 2:22.59.

15 & over boys’ medley relay: Dillon Lancenese, Eric Dietrich and Dan Leskowicz, first, 2:05.84.

8 & under girls’ 25 fly: Ellie Ferraro, first, 23.48.

8 & under boys’ 25 fly:Joe Kemmerer, third, 37.86.

9-10 girls’ 50 fly: C. Prisk, first, 42.02; C. Kummerer, second, 49.67.

9-10 boys’ 50 fly: C. Gorman, first, 53.52.

11-12 girls’ 50 fly: Aimee Garcia, first, 37.25.

11-12 boys’ 50 fly: Griffin Schlegel, first, 39.24.

13-14 girls’ 100 fly: Julianna Glasner, first, 1:18.02; Ally Armbruster, second, 1:19.11.

13-14 boys’ 100 fly: Matt Feryo, first, 1:16.41; Ivan Escott, second, 1:22.33.

15 & over girls’ 100 fly: Kaytee Garcia, first, 1:15.89; Kaitlyn Floyd, third, 1:17.72.

15 & over boys’ 100 fly: Dillon Lancenese, first, 1:05.60; Eric Dietrich, second, 1:05.81.

8 & under girls’ 25 free: Ellie Ferraro, second, 20.59; Shila Mejia, third, 22.94.

8 & under boys’ 25 free: Joe Kemmerer, second, 26.55.

9-10 girls’ 50 free: C. Kummerer, first, 40.52; Nelson, second, 44.59.

9-10 boys’ 50 free: C. Gorman, first, 44.32.

11-12 girls’ 50 free: Abbe Grofe, second, 33.06; Claire Ortlip, third, 44.91.

11-12 boys’ 50 free: Griffin Schlegel, first, 34.36; Justin Morris, second, 36.07.

13-14 girls’ 100 free: Hannah Schlegel, first, 1:05.03.

13-14 boys’ 100 free: Ridge Hagar, first, 1:07.46; Sean Morris, second, 1:12.06.

15 & over girls’ 100 free: Laura Simpson, first, 1:06.06; Holly Hagar, second, 1:08.09.

15 & over boys’ 100 free: Will Swiss, second, 59.75.

8 & under boys’ 25 back: Edward Cielecki, first, 24.75; Smith, third, 34.83.

9-10 girls’ 50 back: C. Prisk, first, 46.66; Natalie Morris, second, 52.84.

9-10 boys’ 50 back: Cameron Gorman, first, 53.52.

11-12 girls’ 50 back: Katie Donovan, first, 41.07.

11-12 boys’ 50 back: Justin Morris, first, 43.78; Patrick Coates, second, 51.97.

13-14 girls’ 100 back: Cara Megill, first, 1:17.68; Delanie Davis, second, 1:21.24.

13-14 boys’ 100 back: Josh Boyer, first, 1:17.29; Alex Logacre, second, 1:21.22.

15 & over girls’ 100 back: Paige Slowik, first, 1:18.99; Jess Morris, second, 1:22.08.

8 & under boys’ 25 breast: Smith, first, 30.81.

9-10 girls’ 50 breast: Nelson, first, 56.05; Lynn, third, 1:03.64.

Join the Conversation