Antietam swim team takes on Green Valley

Antietam's Allison Cregar, a 12-year-old backstroke swimmer.

Antietam faced off against Green Valley in swimming on July 1. Here are the results for Antietam.

Boys’ 9-10 200 SC Meter Medley Relay: Michael Kerchner, Zachary Bollinger, Kevin Narvaez, and Aiden Freese finished first with a time of 2:58.47.

Girls’ 11-12 200 SC Meter Medley Relay: Allison Cregar, Kira Gorman, Brandi Noll, and Ariana Kline finished first with a time of 2:58.47.

Boys’ 11-12 200 SC Meter Medley Relay: Dylan Freese, Chris Scoboria, Luke Scoboria, and Mason Lubas finished first with a time of 2:56.32.

Girls’ 13-14 200 SC Meter Medley Relay: Elizabeth Chemey, Elli Machado, Sophia Scoboria, and Brooke Bollinger finished first with a time of 2:09.62; Karlye Gorman, Kaitlyn Osorio, Karsyn Hannahoe, and Alyssa Bubel finished third with a time of 2:35.79.

Girls’ 15 & Over 200 SC Meter Medley Relay: Danielle Walter, Cierra Bard, Sydney Gundersen, and Lexie Gundersen finished third with a time of 2:22.63.

Boys’ 15 & Over 200 SC Meter Medley Relay: John Kershner, Max Hissick, Jordan Halsey, and Jacob Smith finished second with a time of 2:03.39; Logan Winchester, Oliver Knabb, Nick Shewell, and Christopher Shewell finished third with a time of 2:23.15.

Boys’ 8 & Under 25 SC Meter Butterfly: Kyle Stech, third, 31.10.

Boys’ 9-10 50 SC Meter Butterfly: Kevin Narvaez, second, 45.54; Reece Wilson, third, 49.79.

Girls’ 11-12 50 SC Meter Butterfly: Noelle Narvaez, third, 40.33.

Boys’ 11-12 50 SC Meter Butterfly: Luke Scoboria, first, 37.16.

Girls’ 13-14 100 SC Meter Butterfly: Elizabeth Chemey, first, 1:11.60.

Boys’ 15 & Over 100 SC Meter Butterfly: Trent Groff, first, 1:04.20; Oliver Knabb, third, 1:06.44.

Girls’ 8 & Under 25 SC Meter Freestyle: Lana Brown, second, 20.77.

Boys’ 8 & Under 25 SC Meter Freestyle: Kyle Stech, third, 23.89.

Girls’ 9-10 50 SC Meter Freestyle: Bailee Christman, second, 40.61; Molly Brant, third, 40.90.

Boys’ 9-10 50 SC Meter Freestyle: Aidan Freese, first, 36.92; Michael Moser, third, 40.30.

Girls’ 11-12 50 SC Meter Freestyle: Brandi Noll, first, 31.43.

Boys’ 11-12 50 SC Meter Freestyle: Chris Scoboria, first, 31.57.

Girls’ 13-14 100 SC Meter Freestyle: Elli Machado, second, 1:05.74.

Boys’ 13-14 100 SC Meter Freestyle: Matthew Ward, third, 1:14.35.

Girls’ 15 & Over 100 SC Meter Freestyle: Sydney Gundersen, second, 1:04.72.

Boys’ 15 & Over 100 SC Meter Freestyle: Logan Winchester, second, 57.39; Christopher Shewell, third, 1:00.54.

Girls’ 8 & Under 25 SC Meter Backstroke: Lana Brown, third, 27.52.

Boys’ 8 & Under 25 SC Meter Backstroke: Anthony Fick, third, 30.48.

Mixed 8 & Under 25 SC Meter Backstroke: SaraAn Boettlin, first, 29.16; Joanna Kerchner, second, 33.03; Aryanna Kulp, third, 33.42.

Girls’ 9-10 50 SC Meter Backstroke: Molly Brant, third, 50.31.

Boys’ 9-10 50 SC Meter Backstroke: Michael Kerchner, first, 44.45; Colin Pinkerton, second, 45.93.

Girls’ 11-12 50 SC Meter Backstroke: Allison Cregar, second, 39.05; Ariana Kline, third, 39.74.

Boys’ 11-12 50 SC Meter Backstroke:Luke Scoboria, first, 38.23.

Girls’ 13-14 100 SC Meter Backstroke: Elizabeth Cheyney, first, 1:06.86.

Girls’ 15 & Over 100 SC Meter Backstroke: Sydney Gundersen, third, 1:16.87.

Boys’ 15 & Over 100 SC Meter Backstroke: Logan Winchester, second, 1:08.91; Trent Groff, third, 1:09.28.

Boys’ 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke: Collin Gilbert, third, 55.90.

Girls’ 9-10 50 SC Meter Breaststroke: Cecillia Machado, third, 1:05.41.

Boys’ 9-10 50 SC Meter Breaststroke: Zachary Bollinger, first, 49.87; Colin Pinkerton, second, 51.74; Joshua Shelton, third, 55.52.

Girls’ 11-12 50 SC Meter Breaststroke: Brandi Noll, second, 41.50.

Boys’ 11-12 50 SC Meter Breaststroke: Chris Scoboria, first, 43.50.

Girls’ 13-14 100 SC Meter Breaststroke: Elli Machado, first, 1:17.84; Brooke Bollinger, second, 1:24.90; Karsyn Hannahoe, third, 1:33.22.

Boys’ 13-14 100 SC Meter Breaststroke: Brandt Burkhardt, third, 1:37.84.

Boys’ 15 & Over 100 SC Meter Breaststroke: Oliver Knabb, second, 1:12.14; Trent Groff, third, 1:22.21.

Girls’ 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay: Lana Brown, Brooklyn Casiano, Sarah Anderson, and SaraAn Boettlin finished first with a time of 1:40.82; Aryanna Kulp, Meghan Munter, Joanna Kerchner, and Olivia Hagelbarger finished second with a time of 1:57.91.

Girls’ 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay: Cecillia Machado, Aimee Oswald, Lauren Gilbert, and Taylor Stech finished first with a time of 3:16.81.

Boys’ 9-10 200 SC Meter Freestyle Relay: Michael Kirchner, Michael Moser, Aidan Freese, and Colin Pinkerton finished first with a time of 2:37.47; Carson Lubas, Joshua Shelton, Kevin Narvaez, and Anderson Chemey finished second with a time of 2:59.44.

Girls’ 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay: Cassidy McGee, Samantha Moser, Noelle Narvaez, and Allison Cregar finished first with a time of 2:31.29; Carey Burkhardt, Camille Christman, Alexia Texter, and Catie McCulla finished second with a time of 2:41.54; Jura Ferretti, Taylor Gundersen, Paige Wittich, and Kaitlyn Munter finished third with a time of 2:21.48.

Girls’ 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay: Sophia Scoboria, Brooke Bollinger, Kaitlyn Osorio, and Alyssa Bubel finished first with a time of 2:08.79; Karsyn Hannahoe, Karlye Gorman, Ellen Hinsey, and Amanda Vozella finished second with a time 2:15.83.

Girls’ 15 & Over 200 SC Meter Freestyle Relay: Lexie Gundersen, Cierra Bard, Meredith Nally, and Lexi Scheifley finished first with a time of 2:09.89.

Boys’ 15 & Over 200 SC Meter Freestyle Relay: Christopher Shewell, Jacob Smith, Nick Shewell, and Jordan Halsey finished first with a time of 1:51.16.