The Berks-Mont News (http://www.berksmontnews.com)


Wednesday, July 10, 2013

The Topton swim team lost to Robesonia on July 1, 229-204. Below are Topton swimmers who finished in the top three of their events.
15 & over girls’ 200 medley relay: A. Lambert, V. Jenkins, E. Gralinski and A. Fenstermacher, first, 2:46.30.
8 & under girls’ 25 fly: E. Hermany, third, 33.78.
8 & under boys’ 25 fly: Z. Aboda, second, 30.15.
9-10 girls’ 50 fly: A. Leibold, second, 24.61.
9-10 boys’ 50 fly: C. Maggs, first, 26.18; J. Teel, second, 28.62.
11-12 girls’ 50 fly: H. Lambert, first, 38.33; S. Strunk, third, 49.29.
11-12 boys’ 50 fly: A. Armbruster, first, 39.38; N. Gralinski, second, 48.05.
13-14 girls’ 100 fly: H. Gralinski, second, 37.15; M. Kurtz, third, 50.23.
13-14 boys’ 100 fly: C. Gieringer, first, 37.52.
15 & over girls’ 100 fly: C. Moyer, third, 37.06.
15 & over boys’ 100 fly: A. Kurtz, first, 29.39; C. Fenstermacher, third, 45.53.
8 & under girls’ 25 free: E. K. Taylor, third, 31.47.
8 & under boys’ 25 free: C. Moyer, third, 27.20.
9-10 girls’ 50 free: A. Leibold, second, 20.06.
9-10 boys’ 50 free: B. Geiger, first, 21.01; C. Maggs, third, 22.03.
11-12 girls’ 50 free: H. Lambert, first, 35.02; G. DeOliveira, third, 42.08.
11-12 boys’ 50 free:N. Gralinski first, 41.49; Z. Moyer, second, 45.90.
13-14 girls’ 100 free: M, Kurtz, third, 44.08.
13-14 boys’ 100 free: N. Strunk, second, 35.29; C. Gieringer, third, 35.75.
15 & over girls’ 100 free: D. Koehler, third, 31.97.
15 & over boys’ 100 free: M. Tierney, second, 30.29; C. Chapkovich, third, 30.97.
8 & under girls’ 25 back: L. Moyer, third, 35.37.
8 & under boys’ 25 back: J. Mowry, third, 41.32.
9-10 girls’ 50 back: D. Simitz, third, 29.14.
9-10 boys’ 50 back: J. Teel, first, 26.44; C. Maggs, third, 21.89.
11-12 girls’ 50 back: H. Lambert, first, 41.52; C. Bortz, third, 53.35.
11-12 boys’ 50 back: N. Hermany, first, 48.19; Z. Moyer, second, 1:01.62.
13-14 girls’ 100 back: H. Gralinski, first, 46.15.
13-14 boys’ 100 back: N. Strunk, second, 52.48; G. Sanders, third, 1:01.92.
15 & over girls’ 100 back: A. Lambert, third, 38.68.
15 & over boys’ 100 back: A. Kurtz, first, 32.84; C. Chapkovich, third, 39.00.
8 & under girls’ 25 breast: L. Moyer, third, 35.37.
8 & under boys’ 25 breast: Z. Abada, second, 45.65; A. Strohl, third, 53.14.
9-10 girls’ 50 breast: M. Hermany, third, 31.32.
9-10 boys’ 50 breast: J. Teel, first, 30.79; M. DeFrain, third, 57.45.
11-12 girls’ 50 breast: M. Frack, first, 50.25.
11-12 boys’ 50 breast: N. Hermany, first, 55.10; A. Armbruster, second, 55.14.
13-14 girls’ 100 breast: H. Gralinski, third, 50.42.
13-14 boys’ 100 breast: G. Jenkins, third, 50.42.
15 & over girls’ 100 breast: D. Koehler, first, 43.64; A. Lambert, third, 44.92.
15 & over boys’ 100 back: A. Kurtz, first, 37.41; M. Tierney, third, 45.81.
11-12 girls’ 200 free relay: S. Strunk, M. Miller, C. Bortz, G. Deoliveira, first, 2:56.73.
11 & 12 boys’ 200 free relay: A. Armbruster, N. Gralinski, Z. Moyer, N. Hermany, first, 2:48.54.
13-14 boys’ 200 free relay: C. Gieringer, G. Jenkins, G. Sanders, N. Strunk, first, 2:40.39.
15 & over girls’ 200 free relay: D. Koehler, E. Gralinski, M. Olsen and C. Moyer, first, 2:15.68.
15 & over boys’ 200 free relay: M. Tierney, S. Ferrizzi, C. Chapkovich, C. Fenstermacher, first, 2:14.25.