The Berks-Mont News (http://www.berksmontnews.com)

Shillington second at the 33rd Annual Antietam Invitational swim meet


Thursday, July 18, 2013

Local swimmers competed at the 33rd Annual Antietam Invitational July 7. Shilington finished seven tiwth 142 team points. Local top 10 finishers for area teams include:
Girls’ 8 & under 100 IM: Megan Unruh, Crestwood, sixth, 2:08.00.
Boys’ 8 & under 100 IM: Will Troy, Shillington, second, 2:03.09; Ty Shrawder, Shillington, fourth, 2:14.28.
Girls’ 9 100 IM: Eliza Enriquez, Shillington, first, 1:35.59; Aubrey Miller, Shillington, fifth, 1:52.23; Camille Griffith, Antietam, seventh, 1:54.25; Lexzie Owens, Shillington, 10th, 2:07.59.
Boys’ 9 100 IM: Caden Blandford, Shillington, third, 2:01.25.
Girls’ 10 100 IM: Kristin Gebhard, Maple Springs, fourth, 1:29.03. Felicia Filippini, Maple Springs, sixth, 1:32.85.
Boys’ 10 100 IM: Aidan Freese, Antietam, second, 1:33.72; Michael Kerchner, Antietam, third, 1:35.00; Colin Pinkerton, Antietam, ninth, 1:40.29; Kevin Narvaez, Antietam, 10th, 1:45.29.
Girls’ 6 & under 25 free: Piper Matthiass, Shillington, 10th, 31.71.
Boys’ 6 & under 25 free: Jacob Troy, Shillington, first, 25.34; Chase Shrawder, Shillington, second, 28.06; Joey Berg, Shillington, fourth, 33.31; Zach Owens, Shillington, fifth, 34.78; Charles Jacoby, Crestwood, sixth, 39.84; Ryan Troy, Shillington, eighth, 52.79.
Girls’ 7 25 free: Sara Deloretta, Shillington, seventh, 22.91; Avery Steckiel, Shillington, ninth, 23.28.
Boys’ 7 25 free: Kyle Stech, Antietam, second, 22.78; Dale Weiss, Shillington, third, 24.09; Evan Goudie, Amity, eight, 29.09.
Girls’ 8 25 free: Jade Matthias, Shillington, first, 16.13; Lauren Ramsey, Antietam, tied for fifth; 19.38; Lana Brown, Antietam, eighth, 20.59.
Boys’ 8 25 free: Chris Mangan, Shillington, eighth, 22.38; Chad Brown, Amity, ninth, 23.91.
Girls’ 9 50 free: Eliza Enriquez, Shillington, third, 37.81; Aubrey Miller, Shillington, tenth, 43.34.
Boys’ 9 50 free: Michael Moser, Antietam, third, 38.44; Carson Lubas, Antietam, fourth, 39.91; Caden Blandford, Shillington, sixth, 42.31.
Girls’ 10 50 free: Kristin Gebhard, Maple Springs, fourth, 35.34; Felicia Filippini, Maple Springs, fifth, 35.56; Erin Goudie, Amity, 10th, 38.91.
Boys’ 10 50 free: Aidan Freese, Antietam, second, 35.38; Michael Kerchner, Antietam, fifth, 38.00; Colin Pinkerton, Antietam, eighth, 40.72; Kevin Narvaez, Antietam, ninth, 41.59.
Girls’ 6 & under 25 back: Mackenzie Caron, Shillington, seventh, 37.28; Piper Matthias, Shillington, ninth, 40.62.
Boys’ 6 & under 25 back: Jacob Troy, Shillington, first, 31.72; Joey Berg, Shillington, second, 40.41; Zach Owens, Shillington, fourth, 50.22; Charles Jacoby, Crestwood, fifth, 1:06.25.
Girls’ 7 & under 25 back: Sara Deloretta, Shillington, second, 24.44; SaraAn Boettlin, Antietam, seventh, 29.36.
Boys’ 7 25 back: Dale Weiss, Shillington, fourth, 31.53; Kyle Stech, Antietam, sixth, 33.75; Evan Goudie, Amity, ninth, 38.28.
Girls’ 8 25 back: Jade Matthias, Shillington, first, 19.97; Lauren Ramsey, Antietam, fifth, 22.97; Erin Griffin, Amity, sixth, 24.81.
Boys’ 8 25 back: Will Troy, Shillington, seventh, 26.69; Daniel Schegel, Amity, ninth, 28.63; Ty Shrawder, Shillington, 10th, 29.60.
Girls’ 9 50 back: Eliza Enriquez, Shillington, second, 45.63; Aubrey Miller, Shillngton, fifth, 51.35.
Boys’ 9 50 back: Lubas Carson, Antietam, first, 46.46.
Girls’ 10 50 back: Erin Goudie, Amity, sixth, 45.54; Molly Brant, Antietam, seventh, 47.66; Bailee Christman, Antietam, ninth, 49.25.
Boys’ 10 50 back: Sam Strieb, Crestwood, fifth, 50.27; Reece Wilson, Antietam, sixth, 53.35; Anderson Chemey, Antietam, seventh, 54.41; Derek Ward, Antietam, eighth, 1:06.60.
Girls’ 6 & under 25 fly: Piper Matthias, Shillington, sixth, 1:02.22.
Boys’ 6 & under 25 fly: Chase Shrawder, Shillington, first, 33.50.
Girls’ 7 25 fly: Sarah Anderson, Antietam, sixth, 28.41; SaraAn Boettlin, Antietam, ninth, 35.07.
Boys’ 7 25 fly: Evan Goudie, Amity, fourth, 44.34.
Girls’ 8 25 fly: Jade Matthias, Shillington, first, 17.20; Lauren Ramsey, Antietam, fifth, 21.60; Megan Unruh, Crestwood, tenth, 24.66.
Boys’ 8 25 fly: Chad Brown, Amity, seventh, 33.28.
Girls’ 9 50 fly: Lexie Owens, Shillington, fifth, 1:00.71; Mia Pizzo, Amity, seventh, 1:06.72.
Boys’ 9 50 fly: Carson Lubas, Antietam, second, 45.94; Caden Bandford, Shillington, fourth, 58.94.
Girls’ 10 50 fly: Kristin Gebhard, Maple Springs, third, 38.66; Felicia Filipini, Maple Springs, eighth, 40.13.
Boys’ 10 50 fly: Aidan Freese, Antietam, second, 44.66; Kevin Narvaez, Antietam, third, 44.96; Colin Pinkerton, sixth, 49.91.
Boys’ 6 & under 25 breast: Jacob Troy, Shillington, first, 46.60.
Girls’ 7 25 breast: Brooklynn Casiano, Antietam, fourth, 31.97; Sarah Anderson, Antietam, sixth, 34.44; Sara Deloretta, Shillington, eighth, 39.19.
Girls’ 8 25 breast: Erin Griffin, Amity, tied for second, 25.81; Megan Unruh, Crestwood, eighth, 28.00.
Boys’ 8 25 breast: Will Troy, Shillington, fourth, 29.75; Ty Shrawder, Shillington, sixth, 33.70; Chris Mangan, Shillington, seventh, 35.88; Daniel Schegel, Amity, eight, 43.75.
Girls’ 9 50 breast: Eliza Enriquez, Shillington, second, 48.27; Aubrey Miller, Shillington, sixth, 1:00.06; Lexie Owens, Shillington, seventh, 1:00.81; Macy McDonough, Crestwood, tenth, 1:02.37.
Girls’ 10 60 breast: Olivia Haines, Antietam, fifth, 49.94; Courtney Deviney, Maple Springs, tenth, 52.03.
Boys’ 10 50 breaststroke: Aiden Freese, Antietam, fourth, 51.09; Michael Kerchner, Antietam, sixth, 53.96; Sam Strieb, Crestwood, seventh, 57.28; Joshua Shelton, Antietam, eighth, 57.53; Reece Wilson, Antietam, 10th, 1:14.69.
Girls’ 8 & under 50 free: Jade Matthias, Shillington, first, 36.50; Lauren Ramsey, Antietam, fourth, 42.24; Lana Brown, Antietam, fifth, 42.54; Erin Griffin, Amity, seventh, 45.62; Megan Unruh, Crestwood, eighth, 45.69.
Boys’ & under 50 free: Will Troy, Shillington, sixth, 48.62; Chris Mangan, Shillington, tenth, 55.54.
Girls’ 9 100 free: Macy McDonough, Crestwood, seventh, 2:00.07; Gabrielle Kline, Antietam, eighth, 2:06.53.
Boys’ 9 100 free: Michael Moser, Antietam, third, 1:32.44.
Girls’ 10 100 free: Felicia Filippini, Maple Springs, third, 1:20.22; Kristin Gebhard, Maple Springs, fourth, 1:22.97; Courtney Deviney, Maple Springs, eighth, 1:32.32.; Molly Brant, Antietam, tenth, 1:38.53.
Boys’ 10 100 free: Michael Kerchner, Antietam, second, 1:25.50; Sam Strieb, Crestwood, seventh, 1:32.34; Colin Pinkerton, Antietam, ninth, 1:35.09; Kevin Narvaez, Antietam, 10th, 1:39.68.