Shillington second at the 33rd Annual Antietam Invitational swim meet

Photo by Brian Cregar Nicole Ramsey - Antietam during the Girls 11-12 50M breststroke.

Local swimmers competed at the 33rd Annual Antietam Invitational July 7. Shilington finished seven tiwth 142 team points. Local top 10 finishers for area teams include:

Girls’ 8 & under 100 IM: Megan Unruh, Crestwood, sixth, 2:08.00.

Boys’ 8 & under 100 IM: Will Troy, Shillington, second, 2:03.09; Ty Shrawder, Shillington, fourth, 2:14.28.

Advertisement

Girls’ 9 100 IM: Eliza Enriquez, Shillington, first, 1:35.59; Aubrey Miller, Shillington, fifth, 1:52.23; Camille Griffith, Antietam, seventh, 1:54.25; Lexzie Owens, Shillington, 10th, 2:07.59.

Boys’ 9 100 IM: Caden Blandford, Shillington, third, 2:01.25.

Girls’ 10 100 IM: Kristin Gebhard, Maple Springs, fourth, 1:29.03. Felicia Filippini, Maple Springs, sixth, 1:32.85.

Boys’ 10 100 IM: Aidan Freese, Antietam, second, 1:33.72; Michael Kerchner, Antietam, third, 1:35.00; Colin Pinkerton, Antietam, ninth, 1:40.29; Kevin Narvaez, Antietam, 10th, 1:45.29.

Girls’ 6 & under 25 free: Piper Matthiass, Shillington, 10th, 31.71.

Boys’ 6 & under 25 free: Jacob Troy, Shillington, first, 25.34; Chase Shrawder, Shillington, second, 28.06; Joey Berg, Shillington, fourth, 33.31; Zach Owens, Shillington, fifth, 34.78; Charles Jacoby, Crestwood, sixth, 39.84; Ryan Troy, Shillington, eighth, 52.79.

Girls’ 7 25 free: Sara Deloretta, Shillington, seventh, 22.91; Avery Steckiel, Shillington, ninth, 23.28.

Boys’ 7 25 free: Kyle Stech, Antietam, second, 22.78; Dale Weiss, Shillington, third, 24.09; Evan Goudie, Amity, eight, 29.09.

Girls’ 8 25 free: Jade Matthias, Shillington, first, 16.13; Lauren Ramsey, Antietam, tied for fifth; 19.38; Lana Brown, Antietam, eighth, 20.59.

Boys’ 8 25 free: Chris Mangan, Shillington, eighth, 22.38; Chad Brown, Amity, ninth, 23.91.

Girls’ 9 50 free: Eliza Enriquez, Shillington, third, 37.81; Aubrey Miller, Shillington, tenth, 43.34.

Boys’ 9 50 free: Michael Moser, Antietam, third, 38.44; Carson Lubas, Antietam, fourth, 39.91; Caden Blandford, Shillington, sixth, 42.31.

Girls’ 10 50 free: Kristin Gebhard, Maple Springs, fourth, 35.34; Felicia Filippini, Maple Springs, fifth, 35.56; Erin Goudie, Amity, 10th, 38.91.

Boys’ 10 50 free: Aidan Freese, Antietam, second, 35.38; Michael Kerchner, Antietam, fifth, 38.00; Colin Pinkerton, Antietam, eighth, 40.72; Kevin Narvaez, Antietam, ninth, 41.59.

Girls’ 6 & under 25 back: Mackenzie Caron, Shillington, seventh, 37.28; Piper Matthias, Shillington, ninth, 40.62.

Boys’ 6 & under 25 back: Jacob Troy, Shillington, first, 31.72; Joey Berg, Shillington, second, 40.41; Zach Owens, Shillington, fourth, 50.22; Charles Jacoby, Crestwood, fifth, 1:06.25.

Girls’ 7 & under 25 back: Sara Deloretta, Shillington, second, 24.44; SaraAn Boettlin, Antietam, seventh, 29.36.

Boys’ 7 25 back: Dale Weiss, Shillington, fourth, 31.53; Kyle Stech, Antietam, sixth, 33.75; Evan Goudie, Amity, ninth, 38.28.

Girls’ 8 25 back: Jade Matthias, Shillington, first, 19.97; Lauren Ramsey, Antietam, fifth, 22.97; Erin Griffin, Amity, sixth, 24.81.

Boys’ 8 25 back: Will Troy, Shillington, seventh, 26.69; Daniel Schegel, Amity, ninth, 28.63; Ty Shrawder, Shillington, 10th, 29.60.

Girls’ 9 50 back: Eliza Enriquez, Shillington, second, 45.63; Aubrey Miller, Shillngton, fifth, 51.35.

Boys’ 9 50 back: Lubas Carson, Antietam, first, 46.46.

Girls’ 10 50 back: Erin Goudie, Amity, sixth, 45.54; Molly Brant, Antietam, seventh, 47.66; Bailee Christman, Antietam, ninth, 49.25.

Boys’ 10 50 back: Sam Strieb, Crestwood, fifth, 50.27; Reece Wilson, Antietam, sixth, 53.35; Anderson Chemey, Antietam, seventh, 54.41; Derek Ward, Antietam, eighth, 1:06.60.

Girls’ 6 & under 25 fly: Piper Matthias, Shillington, sixth, 1:02.22.

Boys’ 6 & under 25 fly: Chase Shrawder, Shillington, first, 33.50.

Girls’ 7 25 fly: Sarah Anderson, Antietam, sixth, 28.41; SaraAn Boettlin, Antietam, ninth, 35.07.

Boys’ 7 25 fly: Evan Goudie, Amity, fourth, 44.34.

Girls’ 8 25 fly: Jade Matthias, Shillington, first, 17.20; Lauren Ramsey, Antietam, fifth, 21.60; Megan Unruh, Crestwood, tenth, 24.66.

Boys’ 8 25 fly: Chad Brown, Amity, seventh, 33.28.

Girls’ 9 50 fly: Lexie Owens, Shillington, fifth, 1:00.71; Mia Pizzo, Amity, seventh, 1:06.72.

Boys’ 9 50 fly: Carson Lubas, Antietam, second, 45.94; Caden Bandford, Shillington, fourth, 58.94.

Girls’ 10 50 fly: Kristin Gebhard, Maple Springs, third, 38.66; Felicia Filipini, Maple Springs, eighth, 40.13.

Boys’ 10 50 fly: Aidan Freese, Antietam, second, 44.66; Kevin Narvaez, Antietam, third, 44.96; Colin Pinkerton, sixth, 49.91.

Boys’ 6 & under 25 breast: Jacob Troy, Shillington, first, 46.60.

Girls’ 7 25 breast: Brooklynn Casiano, Antietam, fourth, 31.97; Sarah Anderson, Antietam, sixth, 34.44; Sara Deloretta, Shillington, eighth, 39.19.

Girls’ 8 25 breast: Erin Griffin, Amity, tied for second, 25.81; Megan Unruh, Crestwood, eighth, 28.00.

Boys’ 8 25 breast: Will Troy, Shillington, fourth, 29.75; Ty Shrawder, Shillington, sixth, 33.70; Chris Mangan, Shillington, seventh, 35.88; Daniel Schegel, Amity, eight, 43.75.

Girls’ 9 50 breast: Eliza Enriquez, Shillington, second, 48.27; Aubrey Miller, Shillington, sixth, 1:00.06; Lexie Owens, Shillington, seventh, 1:00.81; Macy McDonough, Crestwood, tenth, 1:02.37.

Girls’ 10 60 breast: Olivia Haines, Antietam, fifth, 49.94; Courtney Deviney, Maple Springs, tenth, 52.03.

Boys’ 10 50 breaststroke: Aiden Freese, Antietam, fourth, 51.09; Michael Kerchner, Antietam, sixth, 53.96; Sam Strieb, Crestwood, seventh, 57.28; Joshua Shelton, Antietam, eighth, 57.53; Reece Wilson, Antietam, 10th, 1:14.69.

Girls’ 8 & under 50 free: Jade Matthias, Shillington, first, 36.50; Lauren Ramsey, Antietam, fourth, 42.24; Lana Brown, Antietam, fifth, 42.54; Erin Griffin, Amity, seventh, 45.62; Megan Unruh, Crestwood, eighth, 45.69.

Boys’ & under 50 free: Will Troy, Shillington, sixth, 48.62; Chris Mangan, Shillington, tenth, 55.54.

Girls’ 9 100 free: Macy McDonough, Crestwood, seventh, 2:00.07; Gabrielle Kline, Antietam, eighth, 2:06.53.

Boys’ 9 100 free: Michael Moser, Antietam, third, 1:32.44.

Girls’ 10 100 free: Felicia Filippini, Maple Springs, third, 1:20.22; Kristin Gebhard, Maple Springs, fourth, 1:22.97; Courtney Deviney, Maple Springs, eighth, 1:32.32.; Molly Brant, Antietam, tenth, 1:38.53.

Boys’ 10 100 free: Michael Kerchner, Antietam, second, 1:25.50; Sam Strieb, Crestwood, seventh, 1:32.34; Colin Pinkerton, Antietam, ninth, 1:35.09; Kevin Narvaez, Antietam, 10th, 1:39.68.