Berks County holds 4-H Dairy Banquet

Submitted photo Record Book/Some Herd Journal Winners: Back row L-R: Alex Schollenberger, Tyler Schollenberger, Ayla Blatt, Nathan Younker, Issac Rohrbach, Zach Wagner, Kurtis Rohrbach Front Row L-R: Peter Rohrbach, Mackenzie Blatt, Stephanie Younker, Austin Kopfer
Submitted photo Herd Journal Winners: (L-R) Ashley Mohn, Jaylene Lesher, Andrew Younker, Megan Krick and Kristin Johns.

The 2013 Berks County 4-H Dairy Banquet was held on March 7 at Virginville Grange. Awards were given for participation in 2013.

Banquet Awards given out that evening:

Charles D. Care Memorial Award

Club Rookies of the Year

Hunter Hetrick. Eastern Berks Dairy Club

Maya Bicksler, Western Berks Dairy Club

Emma Rhoads, Northern Berks Dairy Club

County Rookie of the Year

Hunter Hetrick—Eastern Berks Dairy Club

Joyce Miller 4-H Career Advancement Award

Jaylene Lesher, Western Berks Dairy Club

4-H Dairy Record Book Awards

Large Herd

Beginner Division—1st

Name: Stephanie Younker

Club: Northern Berks

Beginner Division—2nd

Name: Anthony Hix

Club: Northern Berks

Small Herd

Beginner Division-1st

Name: Peter Rohrbach

Club: Eastern Berks

Beginner Division-2nd

Name: Madison Dunn

Club: Northern Berks

Large Herd

Intermediate Division—1st

Name: Nathan Younker

Club: Northern Berks

Intermediate Division—2nd

Name: Morgan Kunkel

Club: Northern Berks

Small Herd

Intermediate Divison-1st

Name: Madison Knepp

Club: Northern Berks

Intermediate Division-2nd

Name: Isaac Rohrbach

Club: Eastern Berks

Large Herd

Senior Division—1st

Name: Zachery Wagner

Club: Eastern Berks

Senior Division—2nd

Name: Tyler Schollenberger

Club: Eastern Berks

Small Herd

Senior Division-1st

Name: Kurtis Rohrbach

Club: Eastern Berks

Senior Division-2nd

Name: Alex Schollenberger

Club: Easter Berks

4-H Dairy Project Herd Journals Awards

Large Herd

Beginner Division—1st

Name: Mark Balthaser

Club: Northern Berks

Beginner Division—2nd

Name: Austin Kopfer

Club: Eastern Berks

Intermediate Division—1st

Name: Ayla Blatt

Club: Northern Berks

Intermediate Division—2nd

Name: Kristen Johns

Club: Western Berks

Senior Division—1st

Name: Ashley Mohn

Club: Western Berks

Senior Division—2nd

Name: Jaylene Lesher

Club: Western Berks

Small Herd

Beginner Division-1st

Name: Mackenzie Blatt

Club: Northern Berks

Beginner Division-2nd

Name: Nicholas Alspaugh

Club: Western Berks

Intermediate Division-1st

Name: Zaren Kerper

Club: Northern Berks

Intermediate Division-2nd

Name: Megan Krick

Club: Northern Berks

Senior Divsion-1st

Name: Andrew Younker

Club: Northern Berks

Senior Division-2nd

Name: heather Alspaugh

Club: Western Berks

Officer’s Books

Secretary’s Book — 1st Place

Morgan Stump, Western Berks 4-H Dairy Club

Treasurer’s Book — 1st Place

Samuel Angstadt, Eastern Berks 4-H Dairy Club

Scrapbook— 1st Place

Western Berks 4-H Dairy Club