Brandywine Heights High School sports awards banquet

Photo by Lloyd Lutz Deanna Daddona earned the Most Valuable Player Awardb for the Brandywine Heights High School girls basketball team.

On May 30, the Brandywine Heights High School Sports Booster Club hosted their 49th annual Awards Banquet. Over 260 athletes, parents and coaches attended the affair.

Following a catered dinner in the cafeteria, the program relocated to the auditorium for the formal ceremony. The coaches recognized their most valuable players as well as presented numerous special awards. In addition, Nicole Savino was inducted into the prestigious Hall of Fame.

The award winners are listed below:

Advertisement

MVP Award -Baseball: Michael Hunter

BYBA Scholastic Award: Zachary Tiongson

MVP Award -Wrestling: Daniel Schmeck

Bullet Mat Club Award: Daniel Schmeck

Bullet Mat Club Award: Lucas Reichard

Michael Melnyk III Scholarship for Boys Wrestling: Daniel Schmeck

MVP Award -Boys Soccer: Caden Kopp

Zach Smith Scholarship by Topton Soccer Club: Cody Wessner

MVP Award -Girls Basketball: Deanna Daddona

BYGB Award: Claire Jones

BYGB Award: Moira MacLean

BYGB Award: Jessica Tremblay

MVP Award -Girls Soccer: Emily Gralinski

Zach Smith Scholarship by Topton Soccer Club: Nicole Winegardner

MVP Award -Field Hockey: Amanda Hess

MVP Award -Softball: Samantha Sweigart

Tamara Fink/Beth Trexler Award: Samantha Sweigart

Brandywine Girls Softball League Award: Samantha Sweigart

MVP Award -Boys Basketball: Sean Ziegler

BBA Scholarship: Sean Ziegler

BBA Scholarship: Charles Collazo

BBA Scholarship: Bryce Galcznski

BBA Scholarship: Zachary Tiongson

MVP Award -Cheerleading: Cindy Snyder

BCCCA Award: Cindy Snyder

BCCCA Award: Erin Ketner

MVP Award -Boys Tennis: Matei Jordache

MVP Award -Golf: Steven Sherry

Eugene Landis Award: Jacob Bunn

Zach Smith Memorial Scholarship: Caden Kopp

MVP Award -Girls Volleyball: Heather Swann

BVA Award: Sienna Heist

BVA Award: Lauren Hertzog

MVP Award -Girls Tennis: Emily Rothermel

MVP Award -Boys Volleyball: Steven Sherry

PA Sports Hall of Fame: Emily Rothermel & Jacob Bunn

Michael Melnyk III Scholarship for Boys Volleyball: Eric Hauck

District III E. Jerry Brooks Academic Excellence: Lauren Hertzog

District III E. Jerry Brooks Academic Excellence: Claire Jones

District III E. Jerry Brooks Academic Excellence: Jessica Trembaly

District III E. Jerry Brooks Academic Excellence: Nicole Winegardner

District III E. Jerry Brooks Academic Excellence: Jacob Bunn

District III E. Jerry Brooks Academic Excellence: Bryce Galcznski

District III E. Jerry Brooks Academic Excellence: Steven Sherry

District III E. Jerry Brooks Academic Excellence: Zachary Tiongson

District III Fackler-Hower Sportsmanship Award: Samantha Sweigart & Bryce Galcznski

Sam Lovello & 1998 Team Award: Daniel Schmeck

Glenn Reifinger Memorial Award: Claire Jones

Players Player Awards: Samantha Sweigart & Michael Hunter

Outstanding Senior Athlete Awards: Samantha Sweigart & Bryce Galcznski