Amity A.C. defeated by Topton swimmers

The Amity A.C. swim team fell to 1-2 on the season after losing to Topton on July 7, 235-225. Below are Amity’s top swimmers from the meet.

Girls’ 9-10 200 medley relay: P. Bozenhard, E. Griffin, M. Pizzo and A. Guglielmi, firs,t 3:28.92.

Boys’ 9-10 200 medley relay: J. Woodcock, M. Hartman, R. Woomer and S. McDevitt, first, 3:47.02.

Advertisement

Girls’ 11-12 200 medley relay: C. Davis, A. Friend, I. Basile and A. Ahakinian, first, 3:11.85.

Girls’ 15 & over 200 medley relay: S. Guglielmi, M. Black, K. Garcia and H. Stuart, first, 2:25.92.

Girls’ 9-10 50 fly: Sarah Blatt, first, 41.15; Erianne Fox, third, 52.77.

Boys’ 9-10 50 fly: Brycen Eisenbrown, first, 41.34.

Girls’ 11-12 50 fly: Marlee Rickert, first, 32.75.

Boys’ 11-12 50 fly: Michael Hall, second, 43.90.

Girls’ 13-14 100 fly: Karrison Dubbs, first, 1:13.44.

Boys’ 13-14 100 fly: Colin Gwiazdowski, second, 1:10.30; Dawson Mohl, third, 1:30.21.

Girls’ 15 & over 100 fly: Tori Scheider, second, 1:15.17; Daisy Grace, third, 1:17.39.

Boys’ 15 & over 100 fly: Charlie Pletz, second, 1:09.07; Tony Maggiaro, third, 1:33.15.

Girls’ 8 & under 25 free: A. Woodcock, first, 25.59.

Boys’ 8 & under 25 free: M. Ferenz, second, 23.28.

Girls’ 9-10 50 free: E. Griffin, first, 44.52; R. Bozenhard, second, 44.90.

Boys’ 9-10 50 free: J. Woodcock, first, 42.05.

Girls’ 11-12 50 free: A. Friend, second, 39.53; C. Schnabel, third, 45.54.

Boys’ 11-12 50 free: J. Eves, first, 39.68.

Girls’ 13-14 100 free: M. Griffin, first, 1:11; B. Pizzo, third, 1:24.33.

Boys’ 13-14 100 free: A. Ahakinain, third, 1:20.48.

Girls’ 15 & over 100 free: S. Guglielmi, first, 1:10.87; H. Stuart, second, 1:18.20.

Boys’ 15 & over 100 free: K. Tracey, second, 1:04.75.

Girls’ 8 & under 25 back: J. Murray, first, 28.42; M. Davis, third, 33.30.

Boys’ 8 & under 25 back: T. Ferenz, second, 35.90; L. LeBlanc, third, 37.48.

Girls’ 9-10 50 back: M. Pizzo, second, 53.58; R. Bozenhard, third, 55.90.

Boys’ 9-10 50 back: R. Woomer, first, 50.49; S. McDevitt, third, 59.80.

Girls’ 11-12 50 back: A. Friend, second. 50.55; I.Basile, third, 51.79.

Boys’ 11-12 50 back: R. Summers, second. 55.10; J. Hogan, third, 1:00.07.

Girls’ 13-14 100 back: M. Griffin, second, 1:21.97; B. Pizzo, third, 1:33.97.

Boys’ 13-14 100 back: L. Summers, third, 1:40.39.

Girls’ 15 & over 100 back: H. Stuart, second, 1:29.80; A. Demberger, third, 1:39.87.

Boys’ 15 & over 100 back: Z. Schnabel, third, 1:37.29.

Girls’ 8 & over 25 breast: J. Murray, first, 29.87.

Girls’ 9-10 50 breast: E. Griffin, first, 55.13.

Boys’ 9-10 50 breast: M. Hartman, second,. 1:12.59; N. Fiovani, third, 1:21.43.

Girls’ 11-12 50 breast: C. Davis, first, 54.31; V. McMlelland, third, 1:05.06.

Girls’ 13-14 100 breast: R. Woomer, first, 1:29.86; Z. Thompson, third, 1:50.38.

Boys’ 13-14 100 breast: D. Ahakanian, second, 1:40.09.

Girls’ 15 & over 100 breast: M. Black, first, 1:28.72.

Boys’ 15 & over 100 breast: K. Tracey, first, 1:27.41; A. Summers, secodn, 1:33.80.

Girls’ 8 & under 100 free relay: A. Woodcock, J. Murray, M. Davis and L. Casher, first, 1:47.08.

Girls’ 15 & over 200 free relay: B. Morgan, c. Guglielmi, H. Powers and K. Garcia, first, 2:18.39.