Leesport swim team defeats West Reading

The Leesport swim team defeated West Reading on July 7, 237-143. Below are the top finishers for Leesport.

Girls’ 9-10 200 medley relay: Autumn Snyder, Ayanna Kulp, Megan Ehrnfeldt and Kirstian Wolf, first, 3:01.91.

Girl’s 11-12 200 medley relay: Nicole Danks, Samantha Lisa, Alyssa Mask and Allison Ammaraell, first, 3:04.95.

Advertisement

Boys’ 11-12 200 medley relay: Kory Sander, Evan Johns, Chris Zeiner and Brock Dalton, first.

Girls’ 13 & 14 200 medley relay: Sally Francis, Maddie Kepner, Lauren Hart and Diamond Boyer, 2:41.90.

Girls’ 15 & over 200 medley relay: Rebecca Zeiner, Anna Johns, Ashley Hart and Sierra Kepner, first, 2:27.12,

Girls’ 15 & Over 200 relay: Eric Troutman, Kyle Lincoln, Shane Puhlman and Andrew Strause, first.

Girls’ 8 & under 25 fly: Reese Johns, first, 32.61; Elise Shinkle, second, 34.14.

Boys’ 8 & under 25 fly: Brody Courtesis, first, 33.73.

Girls’ 9-10 50 fly: Megan Ehrnfeldt, first, 34.35; Hailey Moser, second, 51-51.

Boys’ 9-10 50 fly: Elijah Brown, first, 54.67.

Girls’ 11-12 50 fly: Alyssa Mask, first, 44.95; Alyssa Potts, second, 1:18.68.

Boys’ 11-12 50 fly: Chris Zeiner, first, 36.19; Brock Dalton, third, 55.34.

Girls’ 13-14 100 fly: Lauren Hart, first; Sally Francis, second.

Girls’ 15 & over 100 fly: Ashley Hart, first, 1:21.20.

Boys’ 15 & over 100 fly: Nick Leidy, first, 1:07.34; Shane Puhlman, second, 1:11.08..

Girls’ 8 & under 25 free: Emily Schappell, first, 24.64; Lily Wade, second, 24.90.

Boys’ 8 & under 25 free: Tayson Merkel, first, 27.60; Lance Gribbin, second.

Girls’ 9-10 50 free: Megan Ehrnfeldt, first, 38.93; Hailey Moser, second, 44.65..

Boys’ 9-10 50 free: Joshua Shinkle, first, 55.19.

Girls’ 11-12 50 free: Nicole Danks, first, 38.28; Allison Ammarell, third, 42.34.

Boys’ 11-12 50 free: Ean Johns, first, 35.61; Steel Boyer, third, 45.50.

Girls’ 13-14 100 free: Lucy Johns, second, 1:15.42; Diamond Boyer, second, 1:15.84.

Boys’ 13-14 100 free: Bailey Courtesis, first, 1:20.36; Seth Mohn, second.

Girls’ 15 & over 100 free: Sierra Kepner, second; Sydney Brown, third..

Boys’ 15 & over 100 free: Andrew Strause, first, 51.08; Eric Troutman, 58.75.

Girls’ 8 & under 25 back: Reese Johns, first, 32.20; Julia Missimer, second, 33.93.

Boys’ 8 & under 25 back: Brody Courtesis, first, 36.90; Tayson Merkel, second, 44.68.

Girls’ 9-10 50 back: Autumn Summers, first, 41.46; Aryanna Kulp, third, 51.63.

Boys’ 9-10 50 back: Elijah Brown, first, 51.36; Joshua Shinkle, second, 1:09.59.

Girls’ 11-12 50 back: Nicole Danks, first, 45.34; Victoria Heidecker, third, 57.26.

Boys’ 11-12 50 back: Chris Zeiner, first, 38.90; Kory Sander, second, 49.58.

Girls’ 13-14 100 back: Lauren Hart, first, 1:20.84; Kayla Ehrnfeldt, third, 1:30.27.

Boys’ 13-14 100 back: Seth Mohn, first, 1:37.61; Bailey Courtesis, second, 1:43.95.

Girls’ 15 & over 100 back: Ashley Hart, second.

Boys’ 15 & over 100 back: Andrew Strause, first; Ian Moody, second.