Leesport takes third placed and Silver Swim Meet

The Berks County Swim Association held its annual Silver Meet on July 27. Leesport finished in third place as a team with 368 team points. Bern Township finished in 16th place with 28 team points. Below are the top area finishers at the meet.

Girls’ 8 & under 25 fly: Jennifer Durnall (Leesport), seventh, 33.24; Lily Wade (Leesport), eighth, 33.51; Emily Schappell (Leesport), 14th, 40.45.

Boys’ 8 & under 25 fly: Dylan Kauffman (Bern Township), 16th, 29.88; Dylan Ehrnfeldt (Leesport), 19th, 30.14.

Advertisement

Girls’ 9-10 50 fly: Hailey Moser (Leesport), second, 50.56; Hailey Moser (Leesport), 16th, 44.10.

Girls’ 11-12 50 fly: Alyssa Mask (Leesport), first, 42.27; Portia Focht (Bern Township), 16th, 54.70.

Boys’ 11-12 50 fly: Brock Dalton (Leesport), second, 52.01.

Girls’ 13 & over 100 fly: Eliza Tripp (Leesport), first, 1:41.88.

Boys’ 13 & over 100 fly: Nicholas Keller (Leesport), first, 1:32.71.

Girls’ 8 & under 25 free: Emily Schappell (Leesport), first, 22.46; Lily Wade (Leesport), fourth, 23.35; Jennifer Durnall (Leesport), tied for 14th, 26.55.

Boys’ 8 & under 25 free: Dylan Kauffman (Bern Township), 16th, 29.88; Dylan Ehrnfeldt (Leesport), 19th, 30.14.

Girls’ 9-10 50 free: Aryanna Kulp (Leesport), 11th, 43.50; Hailey Moser (Leesport), 16th, 44.10.

Boys’ 9-10 50 free: Elijah Brown (Leesport), first, 44.20; Aiden Moyer (Bern Township), 17th, 51.43.

Girls’ 11-12 50 free: Nicole Danks (Leesport), fifth, 36.48; Gabrielle Rider (Bern Township), 20th, 38.66.

Boys’ 11-12 50 free: Brock Dalton (Leesport), second, 39.97; Aiden Scarpaci (Bern Township), 16th, 53.81.

Girls’ 13 & over 50 free: Sydney Brown (Leesport, second, 34.63; Eliza Tripp (Leesport), third, 35.67; Kahlan Tripp (Leesport), 11th, 40.64.

Boys’ 13 & over 50 free: Nicholas Keller (Leesport), second, 32.24.

Girl’s 9-10 50 breast: Aryanna Kulp (Leesport), first, 51.29; Natalie Schappell (Leesport), third, 56.97.

Girls’ 11-12 50 breast: Nicole Danks (Leesport), first, 46.37; Samantha Lisa (Leesport), ninth, 50.32.

Girls’ 11-12 10 free: Allison Ammarell (Leesport), 11th, 1:33.29; Victoria Heidecker (Leesport), 12th, 1:39.98.

Boys’ 11-12 100 free: Brock Dalton (Leesport), second, 1:33.03.

Girls’ 13 & over 100 free: Sydney Brown (Leesport), third, 1:19.88; Eliza Tripp (Leesport), fourth, 1:21.58; Kahlen Tripp (Leesport), seventh, 1:28.83.

Boys’ 13 & over 100 free: Nicholas Keller (Leesport), first, 1:14.35.

Girls’ 8 & under 25 back: Emily Schappell (Leesport), third, 28.83; Lily Wade (Leesport), five, 31.07; Jennifer Durnall (Leesport), 18th, 35.54.

Boys’ 8 & under 25 back: Dylan Kauffman (Bern Township), 15th, 45.64; Kameron Boyer (Leesport), 19th, 49.66.

Girls’ 9-10 50 back: Aryanna Kulp (Leesport), second, 50.40; Hailey Moser (Leesport), 15th, 56.38.

Boys’ 9-10 50 back: Aiden Moyer (Bern Township), 14th, 1:09.27; Alexander Wiand (Leesport), 18th, 1:20.56; Brian Gambler (Bern Township), 19th, 1:28.21.

Girls’ 11-12 50 back: Nicole Danks (Leesport), sixth, 44.18; Alyssa Mask (Leesport), seventh, 44.59.

Boys’ 11-12 50 back: Aiden Scarpaci (Bern Township), 11th, 1:07.07.

Girls’ 13 & 0ver 100 back: Sydney Brown (Leesport), second, 1:39.12.