FBLA

The Fleetwood High School Chapter of the Future Business Leaders of America attended the Regional Leadership Conference hosted at Kutztown University on Dec. 18.

On Dec. 18, 105 members from the Fleetwood High School Chapter of the Future Business Leaders of America attended the Regional Leadership Conference hosted at Kutztown University. Of those from Fleetwood that attended, 98 members competed in a variety of competitive events.

During the conference, students in the Fleetwood Chapter of FBLA competed against nine other schools from Berks County in over 60 event categories. A total of 85 members received outstanding recognition in their competitive events.

Matthew Zelko: 4th place in Accounting II

Max Lafranchise: 1st place in Advertising

Kylie Frain: 4th place in Advertising

Seamus Cahalan: 5th place in Agribusiness

Team of Jessica Chiarelli and Kate Schilling: 3rd place in Banking & Financial Systems

Team of Sabrina Aguila and Katryn-Dare DeCole: 1st place in Broadcast Journalism

Caitlin Bower: 1st place in Business Calculations

Andrew Slusser: 2nd place in Business Calculations

Travis Pytleski: 1st place in Business Communication

Madeline Burt: 3rd place in Business Communication

Taylor Althouse: 4th place in Business Communication

Sarah Loeffler: 3rd place in Business Law

Leah Wilson: 4th place in Business Law

Laura Aulenbach: 5th place in Business Law

Josh Kopycienski: 1st place in Client Service

Kara Collinge: 2nd place in Client Service

Megan Zimmerman: 1st place in Computer Applications

Megan Makovsky: 2nd place in Computer Applications

Rebekah Earnest: 2nd place in Economics

Aidan Roe: 4th place in Economics

Gavin Milligan: 1st place in Entrepreneurship

Team of Bryanna Ferreira and Logan Mark: 3rd place in Entrepreneurship

Team of Dylan Keffer, Emily Logar and Victoria Quirple: 4th place in Entrepreneurship

Elizabeth Walters: 1st place in Future Business Leader

Team of Adrian Buchter and Connor Schlegel: 1st place in Graphic Design

Team of Abbie Kissinger, Samantha Pinnix and Kelsey Richmond: 2nd place in Graphic Design

Faith Readinger: 2nd place in Health Care Administration

Jolie Malinowski: 2nd place in Help Desk

Aidan Kotsch: 2nd place in Impromptu Speaking

Isabella Atchina: 4th place in Introduction to Business

Lauren Paules: 3rd place in Introduction to Business Communication

Abby Warren: 4th place in Introduction to Business Communication

Tam of Olivia Downs, Sacha Joseph and Abigail Kile: 1st place in Introduction to Business Presentation

Avery McGarry: 1st place in Introduction to Business Procedures

Emily Kline: 2nd place in Introduction to Business Procedures

Ann Costello: 1st place in Introduction to FBLA

Kayla Henninger: 2nd place in Introduction to FBLA

Nikki Kopycienski: 3rd place in Introduction to FBLA

Julia Kaskey: 2nd place in Introduction to Financial Math

Celeste Cook: 3rd place in Introduction to Financial Math

Nereida Villasenor: 5th place in Introduction to Financial Math

Ivor Cahalan: 1st place in Introduction to Information Technology

Ihtraam Siddiqui: 1st place in Introduction to Parliamentary Procedure

Emily Hayes: 4th place in Introduction to Parliamentary Procedure

James Duca: 3rd place in Introduction to Public Speaking

Madison Musitano: 1st place in Journalism

Alyson Witman: 4th place in Journalism

Aliyah Levy: 5th place in Journalism

Team of Addison Procak and Alexandria Savino: 1st place in Management Decision Making

Sarah Reitnauer: 5th place in Management Decision Making

Team of Corey Livinghouse and Mason Reimert: 1st place in Network Design

Team of Brooke Gorman, Brooke Daczewitz and Marley Mayer: 3rd place in Network Design

Amy Flannery: 3rd place in Organizational Leadership

Team of Aidan Gorman, Dylan Shane, Emma Rapposelli and Elyse Schwenig: 1st place in Parliamentary Procedure

Tyler Walbert: 3rd place in Personal Finance

Adrianna Biondo: 4th place in Political Science

Avery Millisock: 1st place in Public Speaking

Team of Leah Dewald, Emma Crissman and Derek Sadler: 1st place in Publication Design

Derek Au: 3rd place in Securities and Investments

Team of Melinda Alicea and Kayla Riffle: 2nd place in Social Media Campaign

Team of Jared Burt and George-Joshua Kamel: 3rd place in Sports & Entertainment Management

Team of Lydia Heffner, Alexis Knoll and Abby Ryan: 4th place in Sports & Entertainment Management

Zachary Haas: 1st place in Word Processing

Of the winning delegation, 63 students have qualified to represent Fleetwood FBLA at the State Leadership Conference held April 7 – 10 in Hershey. All of the qualifying students are currently fundraising and are looking for sponsors in order to pay for their trip to the state competition.

In addition, two Fleetwood Chapter members will hold regional officer positions for the 2019-2020 school year: Megan Zimmerman, Vice-President; and Adrianna Biondo, Secretary.

comments powered by Disqus