After utilizing their rain date for the first time in recent history, Shoemakersville Boy Scout Troop #163 sponsored their 20th Annual Car Show at Perry Township Recreation Area on Aug. 19.

About 50 drivers braved the rain and proudly displayed their vehicles. The 47 trophies were awarded across 27 classes, and a new category was introduced, the “Boy Scouts’ Choice” award, which was selected by the scouts themselves.

The Auto Show, which is customarily held on the second Sunday in August, was postponed from Aug. 12 due questionable field conditions and forecasted additional rains.

The event was organized by the Troop #163’s Committee and is sponsored by over 70 area businesses and organizations. It is the largest event of the year for Troop #163 and proceeds fund the scout troop activities for the upcoming year.

Mark your calendars for Aug. 11, 2019 for the 21st edition of the popular local event.

TROPHY WINNERS:Class 1: 1900 ‐ 1932 Stock Original sponsored by The Kwik Shoppe

1st Place: Carson Krause, 1931 Ford A Coupe

2nd Place: Dean Loeb, 1930 Ford A

3rd Place: Linda & Michael Stewart, 1926 Studebaker Standard 6

Class 2: 1933 ‐ 1949 Stock Original sponsored by RTC Direct Mailing, Inc.

1st Place: Larry Reber, 1936 Ford Deluxe 4DR Sedan

Class 3: 1950 ‐ 1959 Stock Original sponsored by Noeckers Garage

1st Place: Terry Reber, 1950 Ford Sedan

Class 4: 1960 ‐ 1964 Stock Original sponsored by Dee Dee’s Diner - no entries

Class 5: 1965 ‐ 1969 Stock Original sponsored by R M Schaeffer LLC Plumbing & Hydronic Heating

1st Place: Kevin Miller, 1969 Plymouth Barracuda

2nd Place: Carl Billig, 1968 AMC Rebel

Class 6: 1970 ‐ 1986 Stock Original sponsored by Savage 61 Chrysler Dodge Jeep Ram

1st Place: Alana Lienti, 1976 Pontiac Firebird

2nd Place: Kenneth Heckman, 1977 Oldsmobile Omega SX

3rd Place: Allan Jennings, 1972 Oldsmobile Cutlass

Class 7: 1987 ‐ 1995 Stock Original sponsored by Savage 61 Chrysler Dodge Jeep Ram

1st Place: Donald Wayne, 1993 Lincoln Mark VIII

2nd Place: Allan Daub, 1989 Chevrolet Caprice Classic

3rd Place: Patti Frey, 1987 Chevrolet Camaro IROC-Z

Class 8: Chevy: 1955 ‐ 1960 sponsored by Reading Precast Inc.

1st Place: Carl & Renee Shupp, 1957 Chevrolet Bel Air

2nd Place: Kenny Senft, 1956 Chevrolet Bel Air

3rd Place: George Chard, 1955 Chevrolet Bel Air

Class 9: Corvette: 1953 ‐ 1967 sponsored by Bob Fisher Chevrolet - no entries

Class 10: Corvette: 1968 ‐ 1982 sponsored by Bob Fisher Chevrolet - no entries

Class 11: Corvette: 1984 ‐ Current sponsored by Bob Fisher Chevrolet

1st Place: Harry & Cathy Miller, 2008 Chevrolet Corvette

2nd Place: Richard Zeller, 2016 Chevrolet Corvette

Class 12: Pontiac Muscle Cars sponsored by Hermansader’s Garage

1st Place: Joe Lienti, 1977 Pontiac Trans AM

2nd Place: David Kost, 1969 Pontiac Firebird

Class 13: Chrysler Muscle Cars sponsored by Savage 61 Chrysler Dodge Jeep Ram

1st Place: Duane Kleinsmith, 1972 Plymouth Barracuda

2nd Place: Steve Schwannk, 2006 Dodge Charger Daytona

3rd Place: Keith Hoppes, 2009 Dodge Challenger

Class 14: Camaro / Firebird: 1967 ‐ 1980 sponsored by Rich Andrietta Premier Fleet Services, Inc. - no entries

Class 15: Mustang: 1964 ‐ 1985 sponsored by Joe Jurgielewicz & Son Ltd.

1st Place: Marty Werner, 1966 Ford Mustang

Class 16: Mustang: 1986 ‐ Current sponsored by Krick’s Garage LLC

1st Place: Shane Gerner, 2006 Ford Mustang GT

2nd Place: David Kienle, Jr., 2000 Ford Mustang GT

3rd Place: Daniel Peterson, 2007 Ford Mustang GT

Class 17: Street Rods: 1922 ‐ 1936 sponsored by Always Towing LLC

1st Place: Philip Jamosky, 1930 Ford Model A

2nd Place: Alvin Adam, 1935 Ford Pick Up

Class 18: Street Rods: 1937 ‐ 1948 sponsored by Woody’s Auto Sales & Service

1st Place: David & Karen Hamm, 1946 Ford Deluxe

Class 19: Street Machines: 1949 ‐ 1969 sponsored by Sproesser’s Lawn Care, Inc.

1st Place: Ron Oswald, 1969 Chevrolet Nova SS

Class 20: Street Machines: 1970 ‐ 1987 sponsored by Outten Chevrolet of Hamburg

1st Place: Nathan Katerman, 1973 Chevrolet Nova SS

2nd Place: Larry Hartman, 1971 Chevrolet Nova

3rd Place: Ginny Hartman, 1986 Chevrolet Monte Carlo SS

Class 21: Street Machines: 1988 ‐ Current sponsored by Kolbe’s Pools & More

1st Place: James & Jodi Weatherholtz, 1989 Chevrolet

2nd Place: Marc Kearney, 2003 Ford Mustang

Class 22: Special Interest sponsored by Givlers Auto Clinic & Trailer Sales

1st Place: Shane Ott, 1954 Chevrolet Bel Air

2nd Place: Dan Zaprazy, 1928 Chevrolet Huxley

3rd Place: John H. Dundon Jr., 1928 Ford Rat Rod

Class 23: 2WD Trucks: 1900 ‐ 1966 sponsored by Outten Kia

1st Place: Ed Mench, 1954 Chevrolet Pick Up

2nd Place: Dan & Terri Williams, 1954 Ford Pick Up

Class 24: 2WD Trucks: 1967 ‐ Current sponsored by Hilltop Service, Inc. - no entries

Class 25: 4WD Trucks: All sponsored by Woody’s Auto Sales & Service

1st Place: John P. Farrier, 1994 Military Humvee M998-A1

2nd Place: Trent Zweizig, 2003 Dodge Ram 2500

Class 26: Motorcycles: All sponsored by Ken’s Cycle Repair

1st Place: Carl Hess, 2003 BMW R-1200C Phoenix

2nd Place: Robert Noll, 2006 Harley Davidson Deuce

Class 27: Foreign Cars: All sponsored by Premier Auto Inc.

1st Place: Mike Heckman, 1971 Volkswagen Beetle

NEW: Boy Scouts’ Choice presented by Terre Trophy Company to John P. Farrier, 1994 Military Humvee M998-A1

comments powered by Disqus