Local swimming teams compete in Silver Invitational

Photo by Aimee Herbert David Ahakinian of the Amity swim team finished first in the boys' 11 & 12 100 meter individual medley at the Silver Championships held on July 29.

The Berks County Swimming Association held it's annual Silver Championship Meet for area competitors who did not make the Berks Championship Meet in that particular event. As a team, Amity A.C. won the eventh, with Shillington finishing in third place, Antietam was fourth, Maple Springs was 17th and Crestwood was 18th.

Area individual top 10 finishers are lised below:

Girls' 8 & Under 25 meter fly: Mia Pizzo (Amity), first, 27.46; Lauren Ramsey (Antietam), fourth, 33.04; Anna Schlegel (Amity), 39.06.

Boys' 8 & Under 25 meter fly: Brett Marchiano (Amity), third, 36.79; Chad Brown (Amity), fourth, 36.97.

Girls' 9 & 10 25 meter fly: Jura Ferretti (Antietam), second, 20.16; Camille Griffith (Antietam), fourth, 21.98; Courtney Novotny (Shillington), sixth, 22.38; Stella Mollica (Shillington), seventh, 22.39; Jenn Mytych (Shillington), eighth, 22.64; Maddy Reilly (Amity), ninth, 22.79.

Boys' 9 & 10 25 meter fly: Anderson Chemey (Antietam), third, 27.55.

Girls' 11 & 12 50 meter fly: Saige Yoder (Shillington), first, 43.27; Allison Cregar (Antietam), second, 43.29; Anna Mastandrea (Antietam), third, 47.72; Olivia Fiorani (Amity), fifth, 48.72; Hannah Brown (Amity), sixth, 51.66; Emily Wedemeyer (Amity), eighth, 53.66; Emily Vassallo (Amity), ninth, 57.66.

Girls' 13 & Over 50 meter fly: Ellen Hinsey (Antietam), fourth, 46.65.

Girls' 8 & Under 25 meter free: Lauren Ramsey (Antietam), third, 22.15; Ella Tice (Shillington), fourth, 22.36; Amelia Folk (Shillington), fifth, 22.38; Anna Schlegel (Amity), 22.73.

Boys' 8 & Under 25 meter free: Skyler Fries (Amity), third, 25.73.

Girls' 9 & 10 25 meter free: Stella Mollica (Shillington), third, 18.37; Jenn Mytych (Shillington), sixth, 18.96; Jura Ferretti (Antietam), seventh, 19.01.

Boys' 9 & 10 25 meter free: Jayden Santiago (Shillington), second, 20.51; Gunnar Ulatowski (Antietam), sixth, 22.29; Anderson Chemey (Antietam), seventh, 22.73; Joshua Shelton (Antietam), ninth, 23.26.

Girls' 11 & 12 50 meter freestyle: Allison Cregar (Antietam), fourth, 37.51; Saige Yoder (Shillington), fifth, 37.66; Madison D'Elia (Amity), sixth, 37.80; Hannah Brown (Amity), seventh, 37.85.

Boys' 11 & 12 50 meter freestyle: Matt Reilly (Shillington), third; Nathan Harris (Amity), ninth, 53.04; Riley Muschick (Amity), 10th, 54.31.

Girls' 13 & Over 50 meter free: Amanda Jones (Amity), seventh, 39.81; Calie Wilson (Shillington), 10th, 44.84.

Boys' 13 & Over 50 meter free: Zach D'Elia (Amity), fifth, 35.92; Jake Mauer (Shillington), sixth, 36.00; Timmy LeBlanc (Amity), seventh, 36.44; Ryan Henry (Amity), eighth, 36.94.

Girls' 8 & Under 25 meter breast: Ella Tice (Shillington), second, 33.26.

Boys' 8 & Under 25 meter breast: Daniel Schlegel (Amity), first, 43.17 (breaks old meet record which was 47.70).

Girls' 9 & 10 25 meter breast: Hannah Stanislawczyk (Shillington), first, 23.73 (breaks old meet record that was 23.85); Katherine Kerchner (Antietam), sixth, 25.93; Taylor Gundersen (Antietam), ninth, 26.22.

Boys' 9 & 10 25 meter breast: Ryan Smith (Antietam), fourth, 30.16; Joshua Shelton (Antietam), seventh, 32.39.

Girls' 11 & 12 50 meter breast: Lauren Smith (Antietam), first, 47.74; CeCe Weiss (Shillington), third, 50.40; Ashley Cimino (Amity), seventh, 53.22; Dorothy Braid (Shillington), eighth, 53.86; Haley Santiago (Shillington), ninth, 54.61.

Girls' 13 & Over 50 meter breast: Amanda Jones (Amity), eighth, 52.48.

Boys' 13 & Over 50 meter breast: Jake Mauer (Shillington), fourth, 51.63; Ryan Henry (Amity), sixth, 52.83; Zach D'Elia (Amity), seventh, 54.63.

Girls' 11 & 12 100 meter IM: Lauren Smith (Antietam), fifth, 1:46.61; Ashley Cimino (Amity), sixth, 1:50.21; Olivia Fiorani (Amity), seventh, 1:54.59; Laura Fiorani (Amity), ninth, 2:09.73.

Boys' 11 & 12 100 meterIM David Ahakinian (Amity), first, 1:41.84 (breaks old record which was 1:46.87).

Girls' 13 & Over 100 meter IM: Eva Tice (Shillington), second, 1:29.45; Ellen Hinsey (Antietam), third, 1:33.12.

Boys' 13 & Over 100 meter IM: Max Hissick (Antietam), first, 1:21.89 (breaks old record which was 1:37.80).

Boys' 8 & Under 50 meter free: Stephen McDevitt (Amity), fifth, 1:03.18); Dale Weiss (Shillington), sixth, 1:03.31; Chad Brown (Amity), ninth, 1:11.72.

Girls' 9 & 10 50 meter free: Maddy Reilly (Amity), first, 38.57; Jura Ferretti (Antietam), ninth, 43.62; Katherine Kershner (Antietam,), 10th, 43.68.

Boys' 9 & 10 50 meter free: Nathaniel Wert (Shillington), first, 39.99 (breaks old record of 43.74(; Justin Eves (Amity, third, 41.61; Jayden Santiago (Shillington), sixth, 48.04; Blake Marchiano (Amity), seventh, 50.19; Andrew Folk (Shillington), 50.45; Gunnar Ulatowski (Antietam), 10th, 52.81.

Girls' 11 & 12 100 meter freestyle: Saige Yoder (Shillington), first, 1:22.36; Madison D'Elia (Amity), second, 1:28.20; Emily Wedenmeyer (Amity), fifth, 1:36.01; Haley Santiato (Shillington), sixth, 1:40.10; Vicki Zandier (Maple Springs), seventh, 1:43.86.

Boys' 11 & 12 100 meter free: Liam Summers (Amity), second, 2:21.44.

Girls' 13 & Over 100 meter free: Emma Tice (Shillington), first, 1:14.41; Amanda Jones (Amity), eighth, 1:29.98; Calie Wilson (Shillington), 10th, 1:41.06.

Boys' 13 & Over 100 meter free: Timmy LeBlanc (Amity), first, 1:22.20; Zachary D'Elia (Amity), second, 1:22.83.

Girls' 8 & Under 25 meter back: Rachel Bozenhard (Amity),fourth, 28.60.; Amelia Folk (Shillington), eighth, 30.79; Gwyneth Harris (Amity), tenth. 30.91.

Boys' 8 & Under 25 meter back: Chris Mangan (Shillington), second, 33.53; Chad Brown (Amity), third, 33.61; Skyler Fries, fourth, 35.06.

Girls' 9 & 10 25 meter back: Hannah Stanislawczyk (Shillington), third, 24.14; Olivia Monos (Crestwood), fourth, 24.57; Erin Goudie (Amity), 24.76; Jenn Mytych (Shillington), seventh, 24.94; Mary Beck (Amity), ninth, 25.17; Caitlin Steele (Maple Springs), 10th, 25.24.

Boys' 9 & 10 24 meter back: Blake Marchiano (Amity), second, 26.27; Anderson Chemey (Antietam), third, 27.11; Ryan Smith (Antietam), fifth, 27.98; Justin Eves (Amity), sixth, 28.43; Ryan Summers (Amity), seventh, 28.93; Gunnar Ulatowski (Antietam), 10th, 33.75.

Girls' 11 & 12 50 meter back: Anna Mastandrea (Antietam), third, 46.41; Kristen Benoit (Amity), fourth, 46.98; Dorothy Braid (Shillington), eighth, 48.91; Isabella Pizzo (Amity), ninth, 51.06; Mackenzie Wegelin (Maple Springs), 10th, 51.78; Boys' 11 & 12 50 meter back: Nathan Harris (Amity), third, 59.80; Liam Summers (Amity), fourth, 1:08.39; Riley Muschick (Amity, fifth, 1:08.96.

Girls' 13 & Over 50 meter back: Emma Tice (Shillington), first, 39.41 (broke old meet record which was 41.10); Eva Tice (Shillington), fifth, 44.38;

Boys' 13 & Over 50 meter back: Max Hissick (Antietam), first, 36.20 (broke old meet record which was 41.31); Timmy LeBlanc (Amity), third, 49.77; Ryan Henry (Amity), fourth, 51.19.

comments powered by Disqus